Čínští spisovatelé zazářili na prestižním světovém udílení cen za sci-fi

Čínští spisovatelé sci-fi a grafici zažili v sobotu na letošním udílení cen Hugo bohatý večer.

Chaj Ja si odnesl cenu za nejlepší novelu za knihu »Malíř časoprostoru« a známý počítačový grafik Čao En-čche získal cenu pro nejlepšího profesionálního grafika.

»Jsem příjemně překvapen a mám velké štěstí, je to jako kdyby se můj sen stal skutečností,« řekl Chaj Ja, který začal psát sci-fi už jako student na univerzitě.

Poznamenal, že je velmi vděčný za získání ceny Hugo, a dodal, že věří, že science fiction je inspirativní literární forma, a doufá, že jeho díla mohou podnítit více lidí k přemýšlení o technologii, době a umění.

Čao se v herním průmyslu pohybuje již více než 20 let a má velký zájem o tvorbu s tématikou sci-fi. Je dlouholetým autorem obálek časopisu Science Fiction World, který má větší náklad než jakákoli jiná sci-fi publikace na světě.

»Samozřejmě jsem velmi rád, že mám takovou příležitost a platformu, kde se mohu ukázat, ale myslím, že takovou příležitost mi dává především rostoucí propagace předchozích představitelů čínské science fiction,« řekl Čao v rozhovoru po slavnostním ceremoniálu. »V budoucnu budu usilovněji pracovat na podpoře pokroku vědeckofantastického umění v Číně.«

Výsledky byly vyhlášeny na slavnostním ceremoniálu v rámci 81. Světového sjezdu science fiction (WorldCon), který probíhá od 18. do 22. října v Čcheng-tu, hlavním městě jihozápadní čínské provincie S‘-čchuan.

Kromě těchto dvou vítězů se v mnoha dalších kategoriích letošních cen Hugo objevili i další čínští autoři a grafici.

Čtyři díla čínských spisovatelů se dostala do užšího výběru v kategorii Nejlepší povídka a kniha »Chinese Science Fiction, An Oral History, Volume 1« se dostala do užšího výběru na cenu Hugo za nejlepší související dílo. Kromě toho se Jao Chaj-ťün, autor rozhovorů v knize »Chinese Science Fiction, An Oral History, Volume 1«, a Jang Feng, šéfredaktor knihy, dostali do užšího výběru v kategorii Nejlepší editor (dlouhá forma).

Ceny Hugo, které byly poprvé uděleny v roce 1953 a od roku 1955 se udělují každoročně, jsou prestižním oceněním v oblasti science fiction. O cenách Hugo hlasují členové Světové konvence science fiction, která je také zodpovědná za jejich udělování.

V letošním roce bylo od členů Světových konventů science fiction 2022 a 2023 obdrženo a sečteno celkem 1847 platných nominačních lístků pro ceny Hugo za rok 2023.

Světový konvent science fiction se koná každoročně od roku 1939 (s výjimkou období druhé světové války v letech 1942 až 1945). Je to poprvé, co největší a nejdéle trvající světové setkání sci-fi zavítalo do Číny.
Ocenění a nominace čínských spisovatelů nejen podtrhují značné schopnosti čínských autorů science fiction, ale také odrážejí vzestup čínské sci-fi literatury na mezinárodní scéně.

Za posledních deset let byla plejáda čínských sci-fi děl přeložena do angličtiny, japonštiny, italštiny a dalších jazyků a sci-fi s čínskými kulturními prvky si získává stále větší počet zámořských čtenářů, poznamenal Ťi Šao-ting, vedoucí Správy pro záležitosti budoucnosti, společnosti zabývající se sci-fi kulturou.
»Na včerejším slavnostním ceremoniálu 3000 fanoušků science fiction stejně ohlušujícím způsobem povzbuzovalo čínské i zahraniční vítěze, což v nás vyvolalo pocit, že science fiction skutečně píše budoucí příběh celého lidstva,« dodal Ťi.
Fanoušek sci-fi Jie Siao-čcheng si na WorldCon udělal speciální výlet z Pekingu a byl více než nadšený z toho, že se čínští spisovatelé objevují na seznamu oceněných a nominovaných autorů.

»Je vidět, že váha a vliv čínské science fiction roste a čínští autoři, překladatelé a další tvůrci obsahu science fiction získávají stále větší mezinárodní pozornost,« řekl.

»Zároveň také doufám, že se na scéně objeví více a lepších čínských děl, která si zajistí ještě větší počet nejvýznamnějších ocenění v oblasti sci-fi,« dodal.

(Xinhua)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy