V sídle OSN je nyní veřejnosti přístupná výstava »Cesta civilizacemi«, kterou pořádá kancelář CCTV United Nations Bureau. Výstava potrvá do 7. července. Slavnostní zahájení výstavy se uskutečnilo 29. června v sídle OSN.
Výstava je interaktivním výletem do síly umění, historie a inovací. Organizátoři doufají, že podpoří dialog a uznání v současném propojeném světě.
Je to poprvé, co OSN začlenila do tradiční výstavy program s high-tech virtuálními hrami. Účastníci získají hlubší porozumění kulturnímu dědictví Číny a světa.
Prezident CMG Šen Chaj-siung přednesl na slavnostním zahájení videoprojev. »Čínská civilizace podporuje inkluzi, rozkvět prostřednictvím výměn a vzájemného učení se spolu s ostatními,« řekl. Zdůraznil také, že China Media Group bude prosazovat poslání médií posilovat mezinárodní kulturní výměny a podporovat dialog po celém světě.
»Jak řekl generální tajemník Guterres, rozmanitost je bohatství, nikoli hrozba. Čína i OSN byly vždy zastánci rozmanitosti civilizací. Uspořádáním této výstavy v OSN dáváme najevo svou rozhodnou podporu této rozmanitosti a práci OSN v příslušných oblastech,« uvedl během svého projevu na slavnostním ceremoniálu stálý zástupce Číny při OSN velvyslanec Čang Ťün.
Uvedl také, že prostřednictvím kulturních výměn čínská civilizace neustále získává novou vitalitu a zároveň přispívá k pokroku a prosperitě světových civilizací.
Miguel Ángel Moratinos, vysoký představitel pro Alianci civilizací při Organizaci spojených národů, vysvětlil, že civilizace v čínštině spojuje význam dvou slov – kultura a osvěta. Souhlasil s čínským výkladem pojmu civilizace a zdůraznil, že osvěta je důležitou součástí filozofie civilizace. »Chceme být osvícení, abychom mohli řešit problémy naší společnosti,« dodal.
Lily Grayová, vedoucí referentka newyorské kanceláře UNESCO, ve svém projevu na slavnostním ceremoniálu zdůraznila význam kulturní rozmanitosti a uvedla, že kulturní rozmanitost je pro zdravou společnost nezbytná. Vyzvala také k celosvětovým opatřením na ochranu kulturního dědictví a podporu mírových společností.
Na akci se sešly stovky hostů včetně představitelů OSN a velvyslanců, aby podpořily dialog a vzájemné učení mezi různými kulturami.
Renomovaní umělci z Číny, USA a Kanady zde předvedli živá vystoupení, která představila tradiční čínské techniky a umění, včetně interaktivní ukázky ušní akupunktury, čajového obřadu, kaligrafie, hudebního představení Guqin a čtení poezie.
High-tech videostěny na výstavě vytvářejí ohromující zážitek, při kterém jsou k vidění nádherné záběry památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO – hory Chuang-šan a skalních rytin v Dazu.
Výstavu »Cesta civilizacemi« sponzorují stálá mise Číny při OSN, Asociace čínsko-amerického přátelství a Čínský knižní klub UNSRC.
Prostřednictvím směsice exponátů je akce příležitostí pro členské státy představit bohatství svých kultur, umění, tradic a historických vyprávění.
(pr)