Prioritou indo-pacifického regionu by měla být reforma OSN tak, aby v ní byl slyšet hlas globálního Jihu v Radě bezpečnosti OSN. Indický premiér Naréndra Módí to řekl na zahájení summitu Fóra pro spolupráci indických a tichomořských ostrovů (FIPIC) v Papui-Nové Guineji.
»Stejně jako vy věříme v multilateralismus, nesobeckou, otevřenou a inkluzivní podporu indo-pacifického regionu a respektování svrchovanosti a celistvosti všech zemí. Hlas globálního Jihu musí být slyšet na vrcholné úrovni Rady bezpečnosti OSN. Za tímto účelem musí být reforma mezinárodních institucí naší společnou prioritou,« uvedl Módí.
Indický premiér rovněž uvedl, že hodlá zastupovat zájmy globálního Jihu, včetně tichomořských ostrovních států, v mezinárodních institucích, jako je G20.
»Pro mě jste země velkého oceánu, ne malé ostrovní státy,« zdůraznil Módí. »Je to váš oceán, který s vámi Indii spojuje. V indické filozofii je celý svět vnímán jako jedna rodina. Z této ideologie vychází i téma našeho letošního předsednictví G20 – Jedna Země, jedna rodina, jedna budoucnost. V lednu jsme uspořádali summit Hlas globálního Jihu, vaši zástupci se ho zúčastnili a podělili se o své myšlenky. Indie považuje za svou povinnost sdělit světu prostřednictvím skupiny G20 obavy, očekávání a aspirace globálního Jihu,« dodal Módí.
Indie prosazuje reformy OSN, včetně stálého členství v Radě bezpečnosti OSN. Nové Dillí věří, že jí to umožní široce zastupovat zájmy globálního Jihu (konvenčně označovaného jako Afrika, Latinská Amerika a Karibik, tichomořské ostrovy a rozvojové asijské země) v tomto mezinárodním orgánu.
FIPIC je organizace založená v roce 2014 na podporu spolupráce mezi Indií a 14 tichomořskými ostrovními zeměmi, mezi něž patří Cookovy ostrovy, Fidži, Kiribati, Marshallovy ostrovy, Mikronésie, Nauru, Niue, Samoa, Šalamounovy ostrovy, Palau, Papua-Nová Guinea, Tonga, Tuvalu a Vanuatu.
(cik, TASS)