Na břehu jezera Yueya Spring ve tvaru půlměsíce obklopeného pouští, které je známé jako oáza sousedící s jeskyněmi Mogao, zapsanými na seznamu světového dědictví UNESCO, kartáčuje místní obyvatel Cchao Wen-chua srst 18 velbloudů, než je vyžene na začátek pracovního dne.
Během nedávného prvomájového svátku patřila čtyřkilometrová projížďka na velbloudech z oázy k nedalekým písečným dunám na pohoří Ming-ša v okrese Tun-chuangv severozápadní čínské provincii Kan-su k největším turistickým atrakcím v zemi.
»Velbloudi jsou plachá zvířata a je třeba je vycvičit, aby se přizpůsobili tomu, jak vycházet s lidmi,« řekl Cchao a vysvětlil, že kartáčování je pro velbloudy uklidňující masáž, která jim pomáhá seznámit se s lidským dotykem.
V období největšího turistického náporu musel Cchao velbloudy na turistické trase vodit tam a zpět třikrát denně.
Zájezdy na velbloudech lidem připomínají scénu velbloudích karavan putujících po vyprahlých písčinách podél starověké Hedvábné stezky, při níž docházelo k výměně zboží mezi Východem a Západem, což z projížďky na velbloudech činí atraktivní aktivitu pro moderní turisty.
Vesnice u jezera si získala pověst velbloudí vesnice, protože každá z více než 200 domácností je závislá na příjmech z provozování jízd na velbloudech, které jsou pro vesničany jedním z hlavních zdrojů příjmů.
Jednapadesátiletý Cchao uvedl, že v době, kdy se místní obyvatelé živili zemědělstvím v pouštní oáze, se ve vesnici chovali velbloudi k orbě.
Rozvoj cestovního ruchu v oblasti malebného jezera začal teprve v 80. letech 20. století. Někteří vesničané vodili k jezeru velbloudy, na kterých se mohli turisté projet. Od té doby se tým velbloudářů rozrostl a velbloudi se stali důležitou součástí vzkvétajícího turistického průmyslu.
Díky rostoucí poptávce turistů se počet velbloudů ve vesnici zvýšil z přibližně 900 v roce 2012 na současných asi 2400 a cena velblouda se také zvýšila na přibližně 10 000 jüanů (asi 1442 amerických dolarů).
Cchao uvedl, že se ve svých 25 letech, když už byl jeho otec příliš starý na to, aby v této práci pokračoval, nechtěl ujmout podnikání s velbloudy.
»Na poušti pálí slunce,« řekl a dodal, že jeho dřívější práce námezdního dělníka mu v té době vydělávala více peněz než podnikání s jízdou na velbloudech.
Nyní, v době turistického boomu, považuje práci s velbloudy za přínosnou. »Baví mě také povídat si s turisty během jízdy na velbloudech,« řekl.
Od začátku letošního roku navštívilo toto malebné místo více než 300 000 turistů, což je o více než 40 procent více než ve stejném období roku 2019.
Turistický boom dokonce způsobil občasné »velbloudí zácpy« ve vyhlídkové oblasti, kde byly na trase zřízeny velbloudí semafory.
Čao Fu-jün, zástupce předsedy strany ve vesnici, uvedl, že rozvoj cestovního ruchu přinesl i další obchodní příležitosti. Kromě služby projížďky na velbloudech se zde provozují podniky, jako jsou penziony, prodej místních specialit a cateringové služby.
Průměrný příjem domácnosti ve vesnici dosahuje 100 000 až 200 000 jüanů ročně a kolektivní příjem vesnice je přibližně jeden milion jüanů ročně.
Čao uvedl, že v současné době vesničané dobrovolně udržují zdejší prostředí čisté a upravené, zatímco někteří se učí anglicky a japonsky, aby mohli lépe využívat obchodní příležitosti.
(Xinhua)