Diskuse o čínské modernizaci během letošních dvou zasedání přitáhly celosvětovou pozornost k tomu, jak politika této země poskytne světu nové příležitosti.
V pátek dopoledne zvolili poslanci 14. celostátního shromáždění lidových zástupců, čínského národního zákonodárného sboru, nové vedení státu, který postupuje na své cestě k modernizaci.
Po volbách Si Ťin-pching, nově zvolený prezident Čínské lidové republiky (ČLR) a předseda Ústřední vojenské komise ČLR, a další nově zvolení čínští představitelé složili ve Velké síni lidu veřejný slib věrnosti ústavě.
Volba vlastního modelu modernizace
Díky okénku dvou zasedání mezinárodní pozorovatelé hlouběji pochopili čínskou modernizaci a uvedli, že nabízí inspiraci pro globální rozvoj. V očích Stephena Perryho, předsedy britského 48 Group Clubu, se čínská modernizace týká životního prostředí a společenských hodnot lidí i ekonomiky. Dodal, že čínská vláda při prosazování čínské modernizace vytváří dlouhodobé plány, naslouchá hlasům lidu a zaměřuje se na harmonický rozvoj.
Diaa Helmy, generální tajemník Egyptsko-čínské obchodní komory se sídlem v Káhiře, uvedl, že čínská modernizace jde cestou mírového rozvoje, podporuje oboustranně výhodnou spolupráci s ostatními zeměmi a podporuje vzájemné porozumění a integraci civilizací.
Eduardo Regalado, vedoucí výzkumný pracovník kubánského Centra pro výzkum mezinárodní politiky, uvedl, že Čína vrhla světlo na alternativní cestu modernizačního rozvoje pro ostatní země. Při zdůrazňování inkluzivnosti čínské modernizace Regalado zdůraznil, že »čínská modernizace se liší od západní modernizace. Jedná se o model modernizace ve prospěch lidu, který vychází z národních podmínek a je propojen s okolním světem«.
Čínský prezident Si Ťin-pching povzbudil ostatní národy, aby hledaly své vlastní cesty rozvoje, a řekl: »Pokud jde o cestu modernizace, neexistuje žádný pevný model, dobře vám poslouží ten, který vám vyhovuje. Je třeba respektovat snahu každé země samostatně hledat cestu modernizace, která vyhovuje jejím vlastním národním reáliím.«
Institucionální reforma, která je pro modernizaci klíčová
Čínský národní zákonodárný sbor rovněž schválil plán reformy institucí Státní rady. Reformy kladou důraz na různé důležité oblasti čínského modernizačního úsilí, jako je věda a technologie, finanční dohled, správa dat, revitalizace venkova, práva duševního vlastnictví a péče o seniory.
Chung Siang-chua, profesor stranické školy Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny), uvedl, že reforma institucí Státní rady Číny je důležitým krokem ke zvýšení kapacity a efektivity řízení a poskytne impuls, vitalitu a efektivitu pro rozvoj čínské modernizace.
Před dvěma zasedáními uspořádal Ústřední výbor KS Číny konzultační schůzku o plánu reformy s politickými stranami, které nejsou členy KS Číny, s Celočínskou federací průmyslu a obchodu a s osobnostmi bez stranické příslušnosti. Si Ťin-pching účastníkům řekl, že toto kolo reforem »se zaměřuje na řešení některých obtížných problémů veřejného zájmu. Očekává se, že bude mít významný dopad na hospodářský a sociální rozvoj«.
Sdílení úspěchů se světem
Piotr Gadzinowski, bývalý šéf polsko-čínské parlamentní skupiny, poukázal na to, že důvodem, proč čínská modernizace přitahuje pozornost světa, je skutečnost, že Čína se zavázala podporovat oboustranně výhodnou spolupráci a sdílet rozvojové příležitosti se světem a zároveň dosáhnout vlastního rozvoje.
»Čína přináší světu mnoho příležitostí. V Africe má mnoho zemí prospěch z infrastrukturních projektů vybudovaných čínskou stranou,« poznamenal Theoneste Higaniro, inženýr z Rwanda Energy Group. »Zatímco některé západní země ukazují prstem na jiné země, Čína nám pomáhá stavět továrny, hotely a supermarkety,« dodal. »To je skutečným odrazem toho, že Čína v procesu modernizace podporuje globální rozvoj.«
Zástupce hlavního inženýra laosko-čínské železniční společnosti Vongthong Souphanthong uvedl, že úsek železnice Čína-Laos v Laosu minulou sobotu zaznamenal nový rekord 10 197 cestujících, a dodal, že »na letošních dvou zasedáních čínská vláda navrhla, že bude solidně podporovat modernizaci Číny v souladu s nasazením. V budoucnu bude Čína nadále podporovat otevírání a společné budování iniciativy Pásmo a cesta, která vytvoří nové příležitosti ke spolupráci pro všechny země«.
Si Ťin-pching již dříve prohlásil, že »čínská modernizace je novým modelem lidského pokroku a vyvrací mýtus, že modernizace se rovná západní modernizaci, představuje jiný obraz modernizace, rozšiřuje kanály pro rozvojové země, jak dosáhnout modernizace, a poskytuje čínské řešení, které napomáhá zkoumání lepšího sociálního systému pro lidstvo«.
(pr)