V mikrovlnce se dá i vařit, existují dokonce specializované kuchařky, ať již původní české či (a to častěji) zahraniční. Při zachování základních pravidel je vaření stejně snadné jako ohřívání hotových jídel. Na rozdíl od klasických receptů je dobré, zejména pokud nemáte zkušenosti s vařením v mikrovlnce, držet se doporučeného pracovního postupu uvedeného v receptech.
K tepelné úpravě potravin, tedy vaření a dušení, není třeba mnoho tekutin, což neplatí samozřejmě pro přípravu polévek, rýže, brambor apod. Velkou výhodou vaření v mikrovlnce (MV) je, že potraviny neztrácejí minerální látky a vitamíny, ponechávají si přirozenou chuť a vůni. Při přípravě se málo solí a koření, ušetříte i na tucích. A ještě jedna maličkost – většina potravin nic neztrácí na svém objemu! Teplota v MV nepřesahuje 100 °C, některé z těch ve vyšší cenové kategorii mají řadu přídavných zařízení, například gril.
Existují však některá rizika, zejména u potravin s kůží nebo vnější blánou, které mohou nejen popraskat, ale dokonce i explodovat a znečistit MV. Proto je důležité jejich povrch několikrát propíchnout. Namátkou vybíráme některé z nich: Vejce – před vložením do MV vždy rozklepněte a několikrát propíchněte. Podobně i houby a brambory ve slupce, též ovoce a zelenina musí být narušena několikerým propíchnutím vidličkou. To proto, aby mohla unikat pára. Totéž platí i při přípravě neodblaněného masa a vnitřností či drůbeže s kůží.
Aby nedocházelo k vysušování potravin je třeba je zakrýt, zpravidla plastovým víkem, ale použít můžete i talíř či papír. Vše se dá běžně koupit, často jsou součástí základního vybavení MV. Zeleninu nezapomeňte postříkat rozprašovačem vody. Pokud pracujete například s nakrájeným masem, potom se snažte, aby všechny kousky byly přibližně stejně veliké. A další důležitý trik: Nikdy nevrstvěte potraviny na sebe, ale rozkládejte rovnoměrně po ploše talíře.
I v moderních »mikrovlnkách« se rychleji upravují potraviny na okrajích nádoby než v jejím středu, proto je často obracíme, otáčíme a mícháme.
Čas vaření je v mikrovlnné troubě výrazně kratší, než při klasickém vaření. V receptech je zpravidla uveden s vysokou přesností odpovídající zhruba střednímu výkonu trouby. Důležité jsou časy tzv. ustálení, dodržujte je! A závěrečná poznámka. Vaření v MV je ideální úsporný způsob přípravy pokrmů pro jednoho či dva strávníky.
(jan)
Jen ohříváme…..