V dílně ve východočínské provincii Ťiang-su, která patří společnosti Jiangsu Feimi Automobile Industry Co., Ltd. ve městě Sü-čou, sjíždějí z montážní linky elektrické tříkolky určené pro africké trhy.
»Naše tříkolky, které jsou schopné přepravovat zboží i cestující, se snadno ovládají a nepotřebují palivo, což z nich dělá hit v mnoha afrických zemích,« řekl Wang Ťü-siang, vedoucí technického oddělení společnosti.
S rozmachem obchodu mezi Čínou a Afrikou si stále více afrických spotřebitelů oblíbilo kvalitní čínské výrobky, jako jsou chytré telefony a elektrická vozidla, což vytváří nové příležitosti k růstu pro čínské společnosti.
Ťiang-su, výrobní centrála v Číně, je svědkem prudkého nárůstu počtu svých podniků, které zkoumají nové společné podniky na rozlehlém africkém kontinentu.
Podle celních údajů dosáhl obchod Ťiang-su s Afrikou v první polovině letošního roku 97,43 miliardy jüanů (asi 13,7 miliardy amerických dolarů), což představuje meziroční nárůst o 30,3 %.
Společnost Keiper Changshu Seating Mechanisms Co., Ltd., která se specializuje na výrobu klíčových automobilových součástí sedadel, patří k těm, které na africkém trhu výrazně uspěly.
»V prvním pololetí jsme do Jihoafrické republiky vyvezli 222 000 automobilových sedadlových dílů. Naši zákazníci jsou s kvalitou našich výrobků spokojeni,« uvedl Chan Tching-wen, inženýr společnosti.
Díky bohaté nabídce zboží, pohodlné a rychlé logistice a dobrému podnikatelskému prostředí je město I-wu ve východočínské provincii Če-ťiang často označováno jako »světový supermarket«.
Mezinárodní obchodní trh v I-wu, který nabízí 2,1 milionu druhů zboží a obsluhuje více než 200 zemí a regionů, řadí Afriku mezi své hlavní vývozní destinace.
Díky rostoucím obchodním vztahům mezi Čínou a Afrikou bude v roce 2023 vývoz města do Afriky tvořit přibližně jednu dvanáctinu celkového vývozu Číny do tohoto regionu, zatímco dovoz z Afriky se zvyšuje.
V současné době v I-wu každoročně nakupuje více než 560 000 zahraničních obchodníků, přičemž afričtí obchodníci tvoří více než 10 % z tohoto počtu. Kromě toho v I-wu sídlí více než 3 000 obchodníků z Afriky.
Čína zůstává největším obchodním partnerem Afriky již 15 let po sobě, přičemž podle čínského ministerstva obchodu dosáhne v roce 2023 bilaterální obchod rekordní hodnoty 282,1 miliardy amerických dolarů.
Pozoruhodné je, že čínský vývoz vozidel na nové energie, lithiových baterií a fotovoltaických výrobků do Afriky v roce 2023 meziročně vzrostl o 291 %, 109 % a 57 %.
Kromě tradičních odvětví, jako je primární zpracovatelský průmysl, se čínsko-africká obchodní spolupráce rozšiřuje i do nově vznikajících oblastí, jako je digitální ekonomika, zdravotnictví a finanční služby.
Čínské výrobky se také těší hladšímu vstupu na africké trhy. Společnost Wuxi BioHermes Bio and Medical Technology Co., Ltd. v Ťiang-su nedávno odeslala do Alžírska šarži analyzátorů glykovaného hemoglobinu a testovacích souprav.
»V oblasti diagnostiky cukrovky jsme miniaturizovali velké laboratorní vybavení do podoby přenosných přístrojů, což našim africkým klientům usnadnilo přepravu a zefektivnilo náklady,« uvedl Liou Jen, generální ředitel společnosti, a dodal, že díky zrychleným celním procedurám společnost zkrátila svůj dodací cyklus o 15 %, čímž dále posílila svou zákaznickou základnu v Africe.
»Naše výrobky osobní péče se nyní prodávají ve více než 10 afrických zemích a regionech, přičemž související vývoz vzrostl v první polovině letošního roku meziročně o 15 procent,« uvedl Čchen Cchaj-ming, manažer zahraničního obchodu biotechnologické společnosti v Ťiang-su.
Čchen uvedl, že výrobky společnosti byly africkými zákazníky dobře přijaty, což přimělo místní celní orgány k otevření zeleného kanálu pro vývoz po moři, který výrazně zlepšuje efektivitu přepravy. »Naše objednávky od afrických zákazníků jsou již rezervovány až do listopadu a jsme si jisti, že jsme schopni dodávat včas bez snížení kvality.«
Sang Paj-čchuan, profesor na Univerzitě mezinárodního obchodu a ekonomie, uvedl, že rychlý rozvoj čínsko-afrického obchodu má kořeny ve vzájemných výhodách a společných zájmech.
»To je nejen důkazem kvalitního rozvoje Číny, ale hraje to také významnou roli v pokroku afrického sociálního pokroku a zlepšování místní životní úrovně,« řekl Sang.
»Hospodářská komplementarita mezi Čínou a Afrikou je silná,« poznamenal Sang. »Čína disponuje vyspělými a použitelnými technologiemi a rozsáhlým finančním potenciálem, zatímco africké národy mají bohaté lidské a přírodní zdroje.«
»Upevňování obchodních vazeb mezi oběma stranami usnadňuje optimální využití těchto silných stránek a obrovského tržního potenciálu, což vede k oboustranně prospěšnému a společnému rozvoji,« dodal.
(Xinhua)