O šest mláďat se rozrostl chov bizonů společnosti Agrowald poblíž Rožmberka nad Vltavou na Českokrumlovsku. V oboře o rozloze více než 50 hektarů žijí více než tři desítky těchto turů. Mláďata se v chovu, který je jeden z mála svého druhu v Česku, narodila i letos, řekl ředitel Agrowaldu Roman Urbanec.
Specialitou firmy je chov bizona amerického. Jedná se o největšího suchozemského savce původem ze Severní Ameriky. Před cca 200 lety obývalo americké prérie asi 40 milionů bizonů. Vliv člověka byl bohužel neúprosný a bizon byl v 19. století téměř vyhuben. Naštěstí včasná ochranná opatření tuto hrozbu zastavila.
První dva bizoni byli přivezli do Agrowaldu před 20 lety ze zoologické zahrady. První plemenný býk pochází z ohrady Česká Sibiř a ke stádu se připojil před osmi lety. Pozoruhodné jsou hmotnostní rozdíly mezi krávou a býkem. Kráva může dosáhnout hmotnosti okolo 750 kg, býk až 1500 kg. »Mláďata není těžké odchovat. Matky si s nimi poradí samy. Samozřejmě se někdy i stane, že slabší kus nebo nemocné mládě je bohužel stádem vyloučeno a v řádu týdnů zahyne. Do těchto přírodních procesů ale vůbec nezasahujeme,« uvedl Urbanec. Ročně se v chovu narodí v průměru šest až osm bizonů. Ale ne všichni se dožijí dospělého věku z několika důvodů. »Kromě zmíněné přirozené mortality se jeden až dva kusy ročně selektivním způsobem loví. Takže stádo se rozrůstá velmi pomalu,« řekl Urbanec.
Agrowald má navíc povoleno, že chov může mít maximálně 40 bizonů. Podle Urbance mají zvířata na pastvinách, které se rozkládají mezi Rožmberkem nad Vltavou a Vyšším Brodem, ideální podmínky. »Převažují zde louky, navíc v remízkách jsou rozvaliny bývalé zaniklé vesnice, kde mají bizoni úkryt. Kromě toho je zde hodně rybníčků a potoků, což je výhodné v období sucha, protože zvířata tím pádem mají stále dostatek vody na pití,« sdělil Urbanec.
Společnost Agrowald se věnuje hlavně zemědělství, lesnictví a myslivosti. Obhospodařuje několik tisíc hektarů pozemků a lesů především v okolí Vyššího Brodu a Rožmberku nad Vltavou. Společnost zaměstnává stovku lidí. Provozuje i další rozsáhlé obory. Chová v nich například jelena evropského, muflona obecného nebo daňka skvrnitého. Urbanec uvedl, že spíš než bizona nejprve Agrowald preferoval zubra evropského, ale kvůli složitější veterinární a myslivecké legislativě nakonec od myšlenky ustoupil.
»Bizoni pro nás nikdy nebyli cílem ekonomického prospěchu. Je to zajímavost a radost z chovu. Plus máme kam brát zahraniční exkurze a samozřejmě je to místní zajímavost, na kterou region vždy poukazuje,« dodal Urbanec. Dodal, že v létě je základní potravou bizonů pastva. Občas dostanou i starší tvrdý chléb, který je pro ně lahůdkou, jablka nebo oves. »V zimě je pak přikrmujeme senem. Velkou výhodou bizonů je, že se jedná o velice nenáročná zvířata,« uzavřel Urbanec.
Vznik firmy Agrowald se datuje do roku 1993, kdy se několik zemědělců a lesníku rozhodlo navázat na tradici rodu Rožmberků a Buqoyů. Tradice si klade důraz na systém komplexního hospodaření, kdy se jeden vlastník stará o pole, les i lov. Dříve tomu tak bylo na každém velkostatku, který komplexně zajišťovalveškeré činnosti v krajině, ať už ve vlastnictví církve, státu nebo šlechty. Jméno firmy Agrowald pochází z německého jazyka a v překladu znamená pole/les.
(mac, čtk)
FOTO – agropress.cz, Facebook/Agrowald