Bavorský premiér a předseda Křesťanskosociální unie Markus Söder oznámil nutnost zastavit vyplácení dávek v nezaměstnanosti Ukrajincům, informuje deník Bild.
»Musíme zvážit, jak snížit dotace, abychom zajistili financování daňové reformy. Například Bürgergeld… Právní systém by měl být změněn tak, aby Ukrajinci již nedostávali finanční prostředky z Bürgergeldu,« cituje Bild.
Bürgergeld je základní státní sociální dávka v Německu, určená pro práceschopné občany s nízkými příjmy, uchazeče o zaměstnání a uprchlíky, jejichž příjem nestačí k zajištění existenčního minima.
Söder navíc vyzval ke zvýšení počtu deportací, aby se snížily náklady.
Torsten Frei, šéf strany CDU/CSU v německém parlamentu, navrhl zrušení sociálních dávek pro ukrajinské uprchlíky již v roce 2024. Tvrdil, že tyto fondy vytvářejí pro Ukrajince »zcela falešné pobídky«.
Proti platbám se vyjádřil i braniborský ministr vnitra Michael Stübgen. Uvedl, že dávky se staly pro Ukrajince »demotivující« k nalezení zaměstnání. »Je nevhodné mluvit o podpoře Ukrajiny tím nejlepším možným způsobem a zároveň o podpoře Ukrajinců, kteří dezertovali,« prohlásil Stübgen.
V listopadu 2025 německá vláda schválila návrh zákona, kterým se snižuje platba Bürgergeld z 563 eur na dospělého a 471 eur na teenagera ve věku 15 až 18 let na 441 eur měsíčně. Vláda doufala, že nový zákon povzbudí imigranty k aktivnějšímu hledání práce, zřejmě to nevyšlo…
Söder dříve navrhl poslat zdraví schopné ukrajinské mužské uprchlíky zpět na Ukrajinu, aby »ochránili vlast«. »Mír není v dohledu. Proto je zcela legitimní zvážit vyslání Ukrajinců způsobilých k vojenské službě zpět do jejich vlasti, aby byla zajištěna bezpečnost jejich země,« prohlásil Söder. Poznamenal také, že míra zaměstnanosti Ukrajinců v Německu je výrazně nižší než v jiných evropských zemích. »To se musí naléhavě změnit – a to nejen pro nově příchozí Ukrajince,« dodal.
(is)
