Čína zaznamenala během nedávných prodloužených svátků »zlatého týdne« prudký nárůst turistického ruchu, což podtrhuje ekonomickou vitalitu a houževnatost země. Miliony lidí se vydaly poznávat zemi a navštívily nejrůznější destinace, od oblíbených až po neobvyklé.
Letošní osmidenní svátek poloviny podzimu a státní svátky vyvolaly nejmohutnější turistickou sezónu za poslední roky, kdy počet turistických výletů i příjmy z nich překonaly úroveň z doby před pandemií.
Podle údajů Ministerstva kultury a cestovního ruchu se během svátků uskutečnilo v Číně 826 milionů vnitrostátních výletů, což je o 71,3 % více než v loňském roce a o 4,1 % více než v roce 2019.
Celkové příjmy odvětví cestovního ruchu se v tomto období meziročně zvýšily o 129,5 procenta na 753,4 miliardy jüanů (asi 104,9 miliardy amerických dolarů), což odráží 1,5procentní růst oproti roku 2019, uvedlo ministerstvo.
Cestovní horečku dokládají i údaje z odvětví dopravy.
Během osmidenního svátku bylo denně přepraveno v průměru 57,28 milionu cestujících, což je o 57,1 procenta více než v loňském roce během státních svátků, vyplývá z oficiálních údajů.
Dne 29. září zaznamenaly železnice v zemi rekordní jednodenní maximum, a to více než 20 milionů cestujících.
Sü Pin, který pracuje ve společnosti China Railway Shenyang Group Co., Ltd. v severovýchodní čínské provincii Liao-ning, uvedl, že navzdory přidání 100 zpátečních vlakových spojů a 540 000 míst během prázdnin byly některé oblíbené trasy stále velmi vytížené.
Během svátků se denně přepravilo v průměru 2,14 milionu cestujících letecky, což je o 195 % více než před rokem, jak vyplývá z oficiálních údajů.
Sie Jüe, vedoucí manažer řídicího centra provozu na mezinárodním letišti v Pekingu, uvedl, že denní počet cestujících se během prvních pěti dnů svátků oproti loňskému roku zdvojnásobil. Letiště umožnilo prudký nárůst vnitrostátních letů, přičemž počet letů během svátků překonal počet letů v roce 2019.
Do Šen-jangu, hlavního města provincie Liao-ning, zavítalo během svátků celkem 12,2 milionu tuzemských turistů, což přesahuje počet stálých obyvatel města. Některé turistické atrakce ve městě musely zavést mimořádná opatření pro kontrolu davu.
Podle výzkumné pobočky největší čínské online cestovní agentury Trip.com návrat turistů signalizuje, že oživování turistického průmyslu se stalo zcela normálním. Odráží to ekonomickou vitalitu Číny a silný spotřebitelský trh.
Zároveň se očekává, že oživení čínského zahraničního cestovního ruchu podpoří ekonomiky cílových zemí a oživí celosvětový cestovní ruch.
V první den zlatého týdne 2023 vzrostl počet objednávek na výjezdové zájezdy jedenáctkrát oproti stejnému dni loňského roku a o 54 procent oproti letošnímu prvomájovému svátku. Mezi oblíbené zahraniční destinace cestovatelů z Číny patřily Thajsko, Korejská republika, Malajsie, Singapur, Austrálie a Velká Británie.
Zpráva Světové rady pro cestování a cestovní ruch (WTTC) o ekonomickém dopadu v roce 2023 předpovídá, že čínský cestovní ruch přispěje do konce roku 2023 do národního hospodářství částkou 1,48 bilionu amerických dolarů, což představuje nárůst o více než 150 procent oproti roku 2022.
»Čínští cestovatelé chtějí znovu poznávat svět a zahraniční turisté se do této úžasné země, bohaté na kulturu, úchvatnou krajinu a vřelé přijetí, rádi vracejí,« uvedla v tiskové zprávě organizace Julia Simpsonová, prezidentka a generální ředitelka WTTC.
(Xinhua)