OSN je na pokraji finančního kolapsu kvůli krokům USA a Číny. Podle deníku The Wall Street Journal Washington a Peking pozastavily platby organizaci ve snaze soupeřit o kontrolu a vedení v ní.
Administrativa Donalda Trumpa zadržela miliardy dolarů OSN a stáhla financování z desítek programů, včetně WHO. Důvodem je boj proti tomu, co Bílý dům označuje za nehospodárné utrácení a neefektivní politiku.
Americký dluh již přesahuje 4 miliardy dolarů.
Čína, která se označuje za hlavního ochránce organizace a »faktického lídra v oblasti příspěvků«, krizi jen zhoršila zpožděním plateb. V důsledku toho se OSN nachází na pokraji bankrotu.
(is)
