Hlavní turecký diplomat zamíří kvůli obilné dohodě do Kyjeva i do Moskvy

Výsledky nadcházejících jednání tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana v Kyjevě a Moskvě o dohodě o obilí mohou sloužit jako základ pro obnovení černomořského obilného koridoru, uvedl diplomatický zdroj v Ankaře pro agenturu TASS.

Nejvyšší turecký diplomat navštíví Kyjev 25. srpna. Poté navštíví Moskvu; termín jeho návštěvy však nebyl zveřejněn. Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho tureckého protějšku Recepa Tayyipa Erdogana se může uskutečnit v Rusku v září, uvedla v úterý televizní stanice NTV s odvoláním na zdroje z turecké prezidentské administrativy.

»Jednání tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana v Kyjevě a Moskvě vytvoří základ pro dosažení dohody o obnovení obchodu s obilím, která může být dokončena na schůzce Erdogan-Putin. Existují pro to důvody vzhledem k pokroku, kterého bylo dosaženo při konzultacích o dohodě o obilí, které Turecko zprostředkovalo OSN a Západu,« uvedl zdroj.

Podle diplomata Ankara považuje za nezbytné obnovit obilný koridor v jeho dřívějším formátu s ohledem na požadavky ruské strany splnit svou část balíčkové dohody uzavřené v Istanbulu v červenci 2022. »Bez účasti Ruska to není možné, k dohodě se může vrátit, pokud budou splněny jeho podmínky týkající se zemědělského vývozu a opětovného připojení Rosselchozbank k systému SWIFT,« dodal zdroj.

Televizní stanice NTV s odvoláním na své zdroje v turecké prezidentské administrativě uvedla, že strany dosáhly pokroku v konzultacích o obnovení obilní dohody. Podle kanálu navštíví Kyjev před tureckým ministrem zahraničí hlavní poradce tureckého prezidenta pro zahraniční politiku a bezpečnost Akif Cagatay Kilic.

Platnost dohody o obilí vypršela 17. července. Moskva, která několikrát souhlasila s prodloužením platnosti istanbulských dohod z července 2022 vytvářejících černomořský koridor pro lodě převážející ukrajinské obilí, se při odchodu z dohody odvolávala na to, že její partneři neplní ustanovení dohody týkající se Ruska, která vyzývala k odstranění překážek pro ruský zemědělský vývoz. Moskva rovněž upozornila, že ačkoli měly istanbulské dohody zajistit potravinovou bezpečnost pro nejpotřebnější země, většina ukrajinského obilí ve skutečnosti směřovala do bohatých západních zemí. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva by mohla zvážit obnovení dohody o dodávkách obilí, pokud budou skutečně provedena všechna ustanovení týkající se Ruska.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy