Čína a pět středoasijských zemí právě zahajují významný summit, jehož cílem je vybudovat užší společenství se sdílenou budoucností a vyslat poselství o solidaritě, míru a rozvoji v nestabilním světě.
Čínský prezident Si Ťin-pching předsedá summitu Čína-Střední Asie, prvnímu přímému setkání hlav států Číny a středoasijských zemí, které je plánováno na 18. a 19. května v Si-anu v severozápadní čínské provincii Šen-si. Očekává se, že vedoucí představitelé vypracují nové plány spolupráce mezi Čínou a Střední Asií.
Summit je považován za další mezník v živé vzájemné komunikaci na nejvyšší úrovni, hospodářské spolupráci a mezilidských vztazích mezi Čínou a středoasijskými zeměmi.
Vzájemná politická důvěra
V roce 2013 se Si poprvé jako hlava čínského státu vydal do Střední Asie, kde navštívil Turkmenistán, Kazachstán, Uzbekistán a Kyrgyzstán.
»Čína a středoasijské země jsou přátelští sousedé propojení společnými horami a řekami. Čína si vysoce cení přátelství a spolupráce s těmito zeměmi a považuje je za prioritu zahraniční politiky,« uvedl Si během cesty.
Během této návštěvy se zlepšily vztahy Číny se středoasijskými zeměmi. V následujícím roce Si uskutečnil státní návštěvu Tádžikistánu, během níž bylo dosaženo důležité shody na prohloubení dvoustranných vztahů.
V uplynulém desetiletí Si navštívil Střední Asii sedmkrát a v Číně také hostil několik středoasijských představitelů. Si absolvoval důkladné výměny poznatků s lidmi z různých odvětví v regionu. Vztahy Číny se středoasijskými zeměmi se staly vzorem pro budování nového typu mezinárodních vztahů.
Bylo zde mnoho nezapomenutelných okamžiků. Si si oblékl tradiční tádžický oděv, citoval kyrgyzská přísloví, prohlédl si starobylá města v Uzbekistánu a malé městečko v Turkmenistánu a vyprávěl příběh kazašského studenta, který v Číně daroval krev. Kromě toho se Si intenzivně věnoval vedoucím představitelům pěti středoasijských zemí.
Přátelství a vzájemná politická důvěra mezi Čínou a Střední Asií se díky diplomacii hlav států neustále prohlubuje.
Čína a středoasijské země se vzájemně podpořily v otázkách týkajících se svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti a pevně se postavily za své rozvojové cesty a modely řízení. Spojily své síly v boji proti terorismu, separatismu a extremismu, nadnárodnímu organizovanému zločinu a obchodu s drogami. Rovněž se rozhodně postavily proti vměšování zvenčí nebo pokusům o vyvolání »barevných revolucí«.
»Klíčem k úspěšné spolupráci mezi Čínou a pěti středoasijskými zeměmi v uplynulých třech desetiletích je náš trvalý závazek k vzájemnému respektu, dobrému sousedskému přátelství, solidaritě v těžkých dobách a vzájemné prospěšnosti,« řekl Si během svého projevu na virtuálním summitu u příležitosti 30. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a středoasijskými zeměmi v lednu 2022.
Oboustranně výhodná spolupráce
V projevu na Nazarbajevově univerzitě v Kazachstánu 7. září 2013 Si poprvé navrhl společné vybudování »hospodářského pásu podél Hedvábné stezky«.
V uplynulém desetiletí se středoasijské země staly průkopníky v prosazování iniciativy Pásmo a stezka (BRI) a vybudovaly z regionu příklad vysoce kvalitního rozvojového projektu BRI. Výsledkem energické spolupráce je společný rozvoj – od plně naložených vlaků po hučící výrobní linky a plynovody.
Začátkem tohoto měsíce dorazil do Taškentu, hlavního města Uzbekistánu, nákladní vlak s více než 260 automobilů na obnovitelné energie. Dvanáctidenní cesta tohoto vlaku, který se vydal na cestu k 10. výročí BRI, začala v Si-anu, výchozím bodě starobylé Hedvábné stezky.
V současné době spojuje Si-an se středoasijskými zeměmi a mnoha dalšími asijskými a evropskými destinacemi 17 železničních tras, přičemž v prvním čtvrtletí letošního roku se uskutečnilo více než 1100 vlakových jízd.
Burácející vlaky jsou ztělesněním robustního obchodu mezi Čínou a středoasijskými zeměmi. V roce 2022 dosáhl objem obchodu historického maxima 70,2 miliardy amerických dolarů, což je více než stonásobný nárůst od navázání diplomatických styků zhruba před třemi desetiletími.
Řada projektů spolupráce, od plynovodu Čína-Střední Asie a železničního tunelu Qamchiq v Uzbekistánu až po větrnou elektrárnu Zhanatas v Kazachstánu a severojižní dálnici v Kyrgyzstánu, umožnila modernizaci průmyslu a zlepšení životních podmínek.
Představitelé a odborníci očekávají, že summit otevře novou kapitolu v čínsko-středoasijské spolupráci.
Šu Ťüe-tching, mluvčí ministerstva obchodu, uvedl, že Čína využije summitu jako příležitosti a bude spolupracovat s pěti středoasijskými zeměmi na posunu hospodářské a obchodní spolupráce na novou úroveň.
Hospodářská spolupráce mezi Čínou a Střední Asií se rozšíří na více oblastí, včetně elektronického obchodu, digitální ekonomiky a dalších nových forem podnikání, uvedl Su Čchang, výzkumný pracovník Ústavu ruských, východoevropských a středoasijských studií Čínské akademie sociálních věd.
Rozmanité interakce
Čína a pět středoasijských zemí mají dnes 62 svazků partnerských provincií, regionů a měst. Čínské univerzity přijímají stále více studentů ze Střední Asie a prostřednictvím výměn mládeže podporují větší vzájemné porozumění a sounáležitost.
Ismail Daurov z Kazachstánu strávil devět let studiem v Si-anu. Daurov, který nazývá Šen-si svým druhým rodným městem, se během epidemie přihlásil jako dobrovolník na pomoc s místní reakcí na covid-19 v Si-anu. Jeho slova – »Jsem cizinec, ale nejsem outsider« – zasáhla mnoho lidí v Číně. Si jeho slova také uvedl jako příklad přátelství mezi obyvateli Číny a středoasijských zemí.
Podobně jako Daurov si stále více středoasijských studentů vybírá Čínu jako preferovanou destinaci pro studium v zahraničí.
Před pandemií covid-19 zaznamenal počet středoasijských studentů studujících v Číně v letech 2010-2018 roční nárůst o více než 12 %.
S tím, jak se svět vzpamatovává z pandemie, roste očekávání, že bude stanoven nový rekord v počtu čínských a středoasijských studentů studujících vzájemně ve vzdělávacích institucích.
V odpovědi na dopis středoasijských posluchačů studujících na Čínské ropné univerzitě je Si vyzval, aby působili jako vyslanci přátelství a mosty spolupráce a přispěli k budování ještě užšího čínsko-středoasijského společenství se sdílenou budoucností.
Vzhledem k tomu, že summit Čína-Střední Asie je odhodlán přinést hmatatelné výsledky, očekává se, že dojde k novému pokroku v upevňování vazeb mezi Čínou a středoasijskými zeměmi.
(Xinhua)