Největší americká bankovní skupina JPMorgan Chase v pondělí oznámila, že od Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) získala podstatnou většinu aktiv a převzala vklady a některé další závazky banky First Republic Bank.
FDIC byla jmenována nuceným správcem sanfranciské banky First Republic Bank, kterou kalifornské ministerstvo pro finanční bezpečnost a inovace uzavřelo v pondělí.
Podle analytiků však vládou organizovaná dohoda o záchraně pravděpodobně nezabrání tomu, aby se do problémů dostaly další americké banky, ani nezvrátí tlaky na pokles americké ekonomiky.
Opětovné zavedení nucené správy
Přestože se tvůrcům transakce podařilo ji uskutečnit ještě před pondělním otevřením amerických trhů, představili pouze reprízu nucené správy First Republic Bank, která následovala kroky Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank ze začátku tohoto roku.
JPMorgan Chase podepsala s FDIC dohodu o koupi a převzetí poté, co zvítězila ve výběrovém řízení, které vyhlásila vláda.
»Provedením této transakce JPMorgan Chase podpořil americký finanční systém díky své značné síle a schopnostem realizovat transakce,« uvedl JPMorgan Chase v tiskové zprávě.
JPMorgan Chase odkoupí od First Republic Bank úvěry v hodnotě 173 miliard dolarů a cenné papíry v hodnotě 30 miliard dolarů.
JPMorgan Chase zároveň převezme všechny vklady First Republic Bank, které v březnu činily přibližně 92 miliard dolarů, včetně 30 miliard dolarů vkladů poskytnutých 11 velkými bankami.
V pondělí bude 84 poboček First Republic Bank v osmi státech znovu otevřeno jako pobočky JPMorgan Chase a všichni vkladatelé First Republic Bank přejdou k JPMorgan Chase a budou mít plný přístup ke všem svým vkladům, uvádí se ve sdělení FDIC.
JPMorgan Chase nepřevzala korporátní dluh ani prioritní akcie First Republic Bank a FDIC odhadla, že nucená správa First Republic Bank bude stát Fond pojištění vkladů přibližně 13 miliard dolarů.
Podle bankovního gigantu by transakce měla společnosti JPMorgan Chase přinést více než 500 milionů dolarů dodatečného čistého zisku ročně, a to bez započtení přibližně 2,6 miliardy dolarů jednorázového zisku po zdanění nebo přibližně dvou miliard dolarů nákladů na restrukturalizaci po zdanění, které se očekávají v průběhu let 2023 a 2024.
First Republic Bank zaznamenala od zveřejnění provozních výsledků za 1. čtvrtletí 24. dubna významný odliv klientských vkladů, a to vzhledem k tomu, že k 21. dubnu měla celkem 102,7 miliardy dolarů vkladů.
Uvádí se, že First Republic Bank nedávno usilovala o prodej svých dílčích aktiv, aby neupadla do nucené správy, ale nedařilo se jí uzavřít dohodu.
Zpřísňování ze strany FEDu destabilizuje systěm
First Republic Bank je třetí americkou regionální bankou, na kterou byla od března uvalena nucená správa FDIC v rámci pokračujících otřesů v oblasti regionálního bankovnictví, a je druhou největší bankou, která se ocitla v úpadku v historii USA.
Americké regulační orgány si při řešení krize vedou dobře, ale další ze složek státní správy, Federální rezervní systém, ke krizi ve skutečnosti přispěl tím, že příliš zvýšil krátkodobé úrokové sazby, uvedl David Kelly, hlavní globální stratég společnosti JPMorgan Asset Management.
V pondělním rozhovoru pro agenturu Xinhua Kelly uvedl, že otřesy v bankách First Republic Bank, SVB a Signature Bank »pramení ze dvou faktorů: za prvé, úrokové sazby rostou velmi rychle a poškozují hodnotu jejich aktiv, a za druhé, velmi rychlý růst úrokových sazeb způsobuje, že vkladatelé přesouvají peníze z těchto bank do fondů peněžního trhu, a to oslabuje banky na obou stranách.«
Federální rezervní systém čekal se zvýšením úrokových sazeb příliš dlouho a jeho agresivní zpřísňování »destabilizuje systém«, řekl Kelly.
Federální rezervní systém si podle Kellyho právem vyčítá některé problémy SVB a odvolává se na nedávnou revizi FEDu týkající se jeho dohledu a regulace SVB.
Problémy SVB, Signature Bank a First Republic Bank jsou příznakem širší úvěrové krize a probíhajícího hospodářského poklesu, který ještě zdaleka neskončil, uvedl Will Denyer, vedoucí ekonom společnosti Gavekal Research pro USA.
Díky podpoře likvidity ze strany Federálního rezervního systému americké banky teprve nyní plánují prodej aktiv v reakci na odliv vkladů, ke kterému došlo před celým měsícem, uvedl Denyer v nedávné výzkumné zprávě.
Podpora likvidity ze strany FEDu je pro banky užitečná, ale není trvalým řešením, řekl Denyer.
Některé americké banky stojí před nezáviděníhodnou volbou mezi prodejem aktiv se ztrátou a dlouhodobým vykazováním záporných čistých úrokových marží. Je zřejmé, že First Republic Bank a PacWest Bancorp zvolily tu první cestu a trh z ní podle Denyera není nadšený.
Očekává se, že v nadcházejícím období dojde v americkém bankovním sektoru k výrazné restrukturalizaci a velké banky pravděpodobně pohltí nebo převezmou mnoho středních a malých bank, které nejsou schopny přežít turbulence, uvedl Tianyang Wang, docent na katedře financí a nemovitostí na Colorado State University.
Rezervy mnoha středních a malých bank erodují, protože velké množství vkladů proudí na peněžní trh, uvedl Wang během nedávného webináře.
Americká ekonomika zažila v letech 2020 až 2022 úvěrový boom vlivem bezprecedentních politických stimulů a nyní se finanční podmínky zpřísnily natolik, že se tento boom změnil v propad, uvedl Denyer.
Kelly mu dal za pravdu s tím, že se obává úvěrové krize, kdy malé banky budou méně ochotné půjčovat malým podnikům, což by mohlo způsobit výraznější zpomalení ekonomiky.
Úvěrová krize a odstranění úvěrových standardů dále sníží peněžní nabídku ve Spojených státech, což zvyšuje pravděpodobnost, že americká ekonomika zažije tvrdé přistání, tvrdí analytici.
(Xinhua)