SIPRI: Nejvýraznější nárůst evropských vojenských výdajů za poslední tři desetiletí

Vojenské výdaje v Evropě zaznamenaly nejprudší meziroční nárůst za posledních nejméně 30 let, uvedl v pondělí ve své zprávě Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI).

Celkové globální vojenské výdaje se v roce 2022 reálně zvýšily o 3,7 %, dosáhly nového maxima ve výši 2 240 miliard amerických dolarů a rostly již osmým rokem v řadě. Zdaleka nejvýraznější nárůst výdajů, o 13 procent, byl zaznamenán v Evropě. Podle zprávy to bylo do značné míry způsobeno konfliktem na Ukrajině.

Vojenské výdaje Ukrajiny v roce 2022 dosáhly 44 miliard amerických dolarů, což představuje nárůst o 640 % a nejvyšší nárůst vojenských výdajů v jednom roce, jaký kdy SIPRI zaznamenal. Vojenská zátěž – podíl vojenských výdajů na hrubém domácím produktu (HDP) – se v roce 2022 vyšplhala na 34 % HDP z 3,2 % v roce 2021.

Vojenské výdaje států střední a západní Evropy činily v roce 2022 celkem 345 miliard amerických dolarů. Poprvé tak tyto výdaje překonaly výdaje z roku 1989, tedy z období, kdy končila studená válka.

Několik států výrazně zvýšilo své vojenské výdaje již v únoru 2022, po začátku rusko-ukrajinského konfliktu.

Jiné země oznámily plány na navýšení výdajů na období až jednoho desetiletí; nejvýraznější navýšení bylo zjištěno ve Finsku (36 %), Litvě (27 %), Švédsku (12 %) a Polsku (11 %).

Vysocí důstojníci polských obranných sil si prohlížejí výstavu na vojenské základně v polské Bydhošti 9. března 2019. FOTO – Xinhua/Jaap Arriens

»V důsledku toho můžeme důvodně očekávat, že vojenské výdaje ve střední a západní Evropě budou v příštích letech nadále růst,« uvedl Diego Lopes da Silva, vedoucí výzkumný pracovník programu vojenských výdajů a zbrojní výroby SIPRI.

Spojené státy zůstávají zdaleka největším světovým hráčem na poli vojenských výdajů – v roce 2022 budou vynakládat 877 miliard amerických dolarů, což představuje 39 % celkových světových vojenských výdajů.

Americká vojenská podpora Ukrajině činila v roce 2022 celkem 19,9 miliardy amerických dolarů. »Ačkoli se jednalo o největší částku vojenské pomoci poskytnuté jakoukoli zemí jednomu příjemci v jakémkoli roce od dob studené války, představovala pouze 2,3 procenta celkových vojenských výdajů USA,« uvádí zpráva.

Výzkum SIPRI se věnuje mezinárodním konfliktům, zbrojení, kontrole zbrojení a odzbrojení.

Stíhací letouny Rafale přilétají k letecké základně Tanagra v Tanagře v Řecku 19. ledna 2022. FOTO – Xinhua/Marios Lolos

(Xinhua)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy