Vysoce kvalitní vývoj v Číně bude mít pozitivní vedlejší účinky

Podle účastníků právě probíhajícího mezinárodního fóra v jihočínském městě Kuang-čou bude mít čínská snaha o vysoce kvalitní rozvoj výrazné pozitivní vedlejší účinky na světovou ekonomiku, usnadní obchod a přispěje k celosvětovému úsilí o dekarbonizaci.

Konference nazvaná Understanding China – Greater Bay Area Dialogue (Porozumění Číně – dialog v oblasti Velkého zálivu), jejíž téma zní »Čínská modernizace a nové příležitosti pro svět« a která se koná od 18. do 20. dubna, přilákala známé osobnosti světové politické, akademické a ekonomické komunity z domova i ze zahraničí.

Fred Hu, předseda skupiny Primavera Capital, uvedl, že vysoce kvalitní rozvoj v Číně má velký význam pro podporu výroby a zahraničního obchodu a zajištění bezpečnosti globálního dodavatelského řetězce.

»Hospodářská síla Číny za 40 let rychlého růstu výrazně vzrostla a nyní přebírá stále větší roli ve světové ekonomice,« řekl Hu.

Jako příklad uvedl skutečnost, že v roce 2021 bude hrubý domácí produkt Číny tvořit 18,5 % celkového světového produktu, což je mnohem více než 7,7 % zaznamenaných v roce 2001.

Gordon Brown, bývalý premiér Spojeného království, rovněž ocenil přínos Číny pro světovou ekonomiku a uvedl, že rychlý růst této země je něčím, o čem si každý západní ministr financí »může nechat jen zdát«.

Spolu se svým hospodářským rozmachem se Čína nyní stala významným obchodním partnerem pro více než 140 zemí a regionů, čímž si upevnila pozici největší země v rámci světového obchodu se zbožím, poznamenal Hu.

Vzestup země v rámci globálního obchodního systému je podporován nejen velkým počtem obyvatel, rozsáhlým územím a velkým hospodářským rozsahem, ale také příznivým podnikatelským prostředím a institucionálními opatřeními v podobě obchodních dohod, uvedl Hu.

Singapurský emeritní vysoký ministr Goh Chok Tong se připojil k Huovým slovům a předpověděl, že ASEAN využije příležitostí plynoucích z pokračujícího růstu Číny prostřednictvím modernizace dohody o volném obchodu mezi ASEAN a Čínou.

Zásadní modernizace dohody připraví půdu pro hlubší regionální hospodářskou integraci a silnější mnohostranný obchodní systém fungující na základě pravidel, uvedl Goh.

Při pohledu do budoucna Hu prohlásil, že věří, že neustálé úsilí Číny o rozšiřování otevřenosti posílí důvěru zámořských podniků a vytvoří stabilnější a udržitelnější obchodní a investiční vazby.

Další důležitou součástí vysoce kvalitního rozvoje Číny je ekologický rozvoj, který podle Hu znamená co nejdříve dosáhnout cílů nulových emisí uhlíku a působit jako vzor v řešení změny klimatu.

Laurence Tubiana, výkonný ředitel Evropské nadace pro klima, uvedl, že Čína je nyní globálním šampionem v oblasti čisté energie.

Tubiana dodal, že snaha země o dosažení dvou emisních cílů, tempo zavádění obnovitelných zdrojů energie a rozvoj elektrických vozidel jsou velmi slibnými znameními.

»Svět potřebuje Čínu, aby učinila dekarbonizaci cenově dostupnou, stejně tak, jako to Čína v minulosti udělala v případě čistých energií,« řekl Tubiana.

Podle Hu by Čína měla včas dokončit energetickou transformaci, dále upevnit svou pozici světového lídra reagujícího na změnu klimatu a podporovat udržitelný rozvoj světa.

Za tímto účelem by Čína měla využívat zelené technologie, zvýšit podporu dekarbonizace a ekologických investic a zvýšit podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu, uvedl Hu.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy