Snížení DPH na potraviny Stanjura odmítá

Se snížením či dokonce zrušením daně z přidané hodnoty (DPH) na základní potraviny česká veřejnost počítat nemůže. Proti takovému kroku se dnes jasně postavil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). DPH podle něj nemá být nástrojem sociální politiky.

Ministr to uvedl při dnešní sněmovní debatě o písemné interpelaci Martina Kolovratníka (ANO) na téma, proč vláda nepomůže obyvatelům v boji proti drahým potravinám.

Potraviny v Česku v současnosti podléhají 15procentní DPH. Pouze úzká skupina produktů, jako je kojenecká výživa a některé mlýnské výrobky, se daní deseti procenty.

»Pane ministře, proč vy, jako vláda, a vy, jako ministr financí, nechcete alespoň krátkodobě snížit třeba i na nulovou hodnotu DPH u základních potravin?« zeptal se Kolovratník ministra. Poukazoval mimo jiné na to, že mnoho Čechů jezdí na nákupy do zahraničí, zejména do Polska. Ceny tam byly podle něho nižší už v minulosti, rozdíl se prohloubil potom, co polská vláda snížila DPH u pohonných hmot z 23 na osm procent a zcela ji zrušila u mnoha základních potravin. »Pokud lidé odvezou peníze do zahraničí, tak logicky vydělá někdo jiný. A není to jen polský obchodník, je to i polský stát,« dodal poslanec.

Dočasnost není řešením

Stanjura odpověděl, že zavádět krátkodobé daňové změny není dobré. Snížení DPH se podle něho projeví výpadkem státních příjmů, na konečných cenách se ale příliš neprojeví. Zvýšení této daně se v nich podle ministra vždy plně promítne, snížení nikoli. »Máme historické zkušenosti, u nás se zvyšovaly i snižovaly sazby DPH a platí, že každé zvýšení DPH se plně promítlo v ceně pro koncové zákazníky, každé snížení DPH se nikdy nepromítlo plně ve snížení ceny,« uvedl Stanjura. »To je hlavní důvod, proč jsem já osobně proti těmto změnám,« dodal.

Problém by podle něj nastal i při definování toho, která potravina je základní. »Podle mě můžeme vést nekonečný souboj o to, co je základní potravina a co není,« uvedl s tím, že by došlo k řadě sporů s Finanční správou, jestli je DPH správně uplatněna.

»Daň z přidané hodnoty nemá být prostředkem sociální politiky, k tomu máme jiné nástroje,« zdůraznil ministr financí. Mezi takové nástroje může podle něho patřit daň z příjmu a sociální systém. Stanjura připustil, že dočasné snížení DPH může zastavit zdražování a přispět k poklesu inflace. Když se však sazba daně vrátí na původní úroveň, inflace podle něho opět vzroste. »Dočasnost není řešením,« dodal.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy