Jarní houba – smrž obecný

To jsem vám jednou takhle okukoval výchoz křídových pískovců nedaleko Kutné Hory ve snaze najít své další pozůstatky dinosaura (jednou jsem je tam se svými studenty našel). Koukání a osahávání stěny pískovce však žádný výsledek nepřinesly. Zato když jsem se podíval na zem, užasl jsem. Doslova jsem tancoval mezi smrži obecnými, jedněmi z prvních hub, které se po zimě objevují.

Připadal jsem si jako slon v porcelánu, naštěstí jsem na žádného nešlápl. Nebo to bylo tím, že jsem je nevnímal? Někdy se takové věci stávají a k vysvětlení nic nevede. Takže z loňské slehlé trávy se na mne dívaly smrží plodnice o výšce až 12 cm, kulovitého či mírně protáhlého tvaru. Klobouky vejčitého tvaru s nažloutlou, až nahnědlou barvou. Celý jejich povrch byl poset hlubokými jamkami, které byly od sebe odděleny příčnými a podélnými lištami. Klobouky duté, těsně přirostlé k bílým, až světle hnědým třeňům, a doslova mě vybízely, abych je sebral.

Neváhal jsem. Hladké třeně s klobouky mizely v mé tašce, původně určené pro nález dinosauřích kostí, a představa gurmánských požitků vyvážila to, že jsem kosti pravěkých zvířat nenalezl. Jen staré plodnice, a byly pouze tři, jsem nechal na místě, jsa si vědom toho, že už jednou mi po nich bylo špatně.

Všechny smrže jsou velmi ceněné jedlé houby, hodí se k nejrůznějším úpravám v kuchyni. Dutost plodnic nabízí možnost porůznu plněných smržů. Dále jsou smrže vhodné na smaženici, do polévky, hodí se i k přípravě méně tradičních pokrmů, jako je např. puding (ten já mám mimořádně rád) či pomazánka ze smržů. Smrže se dobře i suší, jen je pořádně opláchnout ve vodě a zbavit je tak nečistot a drobného hmyzu. Smrž obecný je jarní houba. Roste od dubna do května, někdy už i v březnu. Upřednostňuje okraje lesů a cest, listnaté háje, luhy, louky, zahrady, parky, ale i méně tradiční houbové lokality, jako jsou zavážky, sklady dříví či hromady odpadků a popele. Smrž obecný je nejpočetnějším zástupcem rodu smrž v Česku. Roste prakticky v celém mírném pásu severní polokoule a v Austrálii taky. Alespoň se to píše. Tak někdy skončí výprava, která měla přinést konečně tu dinosauří lebku, ale nepřinesla. Smrže plněné ručně umletým masíčkem byly vynikající.

Václav Ziegler

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy