Francouzský Senát (horní komora parlamentu) v sobotu schválil vládou navrženou důchodovou reformu, a to navzdory protestům, které proti ní od konce ledna probíhají po celé zemi. Výsledky hlasování byly oznámeny na twitterové stránce premiérky Elisabeth Borneové.
»Po stovkách hodin debat Senát schválil text důchodové reformy. Je to rozhodující krok k reformě, která zajistí budoucnost našich důchodů. Jsme plně připraveni na konečné rozhodnutí, které bude přijato v nadcházejících dnech,« uvedla premiérka.
Podle něj pro reformu hlasovalo 195 senátorů, zatímco 112 zákonodárců bylo proti.
Cesta ke konečnému hlasování
Poté, co Senát text schválí, se na konečné verzi návrhu reformy bude muset shodnout společný výbor složený ze sedmi poslanců Národního shromáždění (dolní komory) a sedmi senátorů. Zasedání výboru je naplánováno na středu 15. března. Pokud se pak poslanci dohodnou na konečném znění, bude se o něm hlasovat 16. března, nejprve v Senátu a poté v Národním shromáždění. Pokud se obě komory vysloví pro dokument, bude definitivně schválen.
Podle agentury Agence France-Presse by se proti reformě mohli nakonec vyslovit poslanci Národního shromáždění, kteří v únoru nestihli kvůli velkému množství pozměňovacích návrhů koalice levicových sil Nový ekologický a sociální lidový svaz (NUPES) přezkoumat celý text reformy ve dvacetidenní lhůtě stanovené ústavou země. Pokud parlament reformu nakonec neschválí, ústava umožňuje vládě vyhlásit ji dekretem bez hlasování.
Protesty bez účinku
Ve čtvrtek večer francouzský Senát, který v současné době posuzuje ustanovení návrhu zákona o důchodové reformě, schválil pozměňovací návrh, podle něhož se má do roku 2030 zvýšit věk odchodu do důchodu na 64 let. Senátoři rovněž podpořili možnost předčasného odchodu do důchodu v 63 letech pro ty, kteří začali pracovat ve 20 letech a mají odpracováno alespoň 43 let.
V sobotu se ve francouzských městech konal již sedmý den všeobecných protestů proti důchodové reformě od konce ledna. Podle francouzského ministerstva vnitra se demonstrací zúčastnilo 368 000 lidí. V úterý proti reformě protestoval v celé zemi rekordní počet lidí – téměř 1,3 milionu, odbory uvádí až 3,5 milionu.
Borneová představila návrh reformy v polovině ledna. Kromě zvýšení věku odchodu do důchodu zahrnuje zvýšení minimálního důchodu na 1200 eur a zrušení řady zvláštních důchodových systémů.
(jb, TASS)