Týdenní ultimátum

Kolik dnů ještě zbývá Lukašenkovi k splnění ultimáta? Snad tři. Možná o den dva víc. Pak, protože nepředpokládám, že běloruský prezident by ho splnil, se válka na východě rozšíří na další zemi. Bývalý rusky mluvící komik se ovšem cítí na koni. Celá Evropa mu dodává zbraně a peníze, co by si mohl víc přát? Že bude mnohamilionářem, si ještě před pěti lety neuměl jistě představit. Jedním z nejbohatších mužů Ukrajiny a zřejmě nejmajetnějším mezi evropskými prezidenty. Muž, který chodíval s prosíkem, dnes poroučí a Evropa platí, dodává zbraně a munici a je ochotna slíbit, že Ukrajina jím vedená bude přijata v brzkém čase do Unie a členské státy budou dál a dál platit a ukrajinští oligarchové dál a dál bohatnout. S nimi i on – Zelenský.

Rychlé přijetí do Unie však zkomplikoval Magyar. Stejně jako jeho předchůdce ho totiž zablokoval. Oddychli si ovšem jiní, kteří se báli vyslovit své NO. Pro jistotu k opakovanému hlasování však nedošlo. Zřejmě z obavy, aby si to Magyar nerozmyslel. Zelenský prý rudnul vzteky a málo chybělo, aby neslíbil, že si to s Maďary, jen co vyřídí Rusy, také vypořádá.

Na řadě jsou ovšem Bělorusové. Dostali ultimátum: Buď zlikvidujete zesilovače dronů sami, nebo to uděláme my. Nevím, o jaké posilovače jde, a divil bych se, že mají nějaký význam. Když totiž dokáží Ukrajinci poslat drony až na St. Petěrburg či na Moskvu bez nějakých posilovačů, pak totéž dokáží i Rusové opačně a nepotřebují k tomu nějaký pomocný bod. Navíc z Klinců, Brjanska ši Kurska je to ke Kyjevu dost blízko, určitě blíž, než od Kyjeva do Moskvy.

Jde tedy o něco jiného, než vyslovil Zelenský. Jde o velmocenský pocit. Co může Netanjahu a Trump na Blízkém východě, to přece může ukrajinský samovládce na východě Evropy. Jeho lidé už zlikvidovali Nord Stream II, snažili se zachytit v Pobaltí nabídkou školení tamních vojáků, názvem jednotky po UPA dali morální facku Polákům, kteří nevědí co s tím, tedy alespoň proevropský Tusk. Evropská unie platí a platí a ve své nenávisti k Rusku je ochotna k jakémukoli sebevysávání. Ukrajinci dokonce připravili plán, který by se mohl uskutečnit po válce. Podle něj by si ukrajinská armáda vzala na svá bedra ochranu Evropy a rozmístila by se po kontinentu… Co proti tomu jsou záchody ze zlata a větší počet nemovitostí zakoupených v zahraničí samotným Zelenským?

Další malý Napoleon se tedy rozhodl poroučet Evropě. Bylo to v její historii už pokolikáté, kdy se vyskytl někdo, kdo si myslel, že je předurčen světadílu vládnout. Každý si dosud nabil ústa. Často to bylo na ruských pláních. Nepoučitelný je Zelenský, nepoučitelná je Evropa. Čím to bude? Asi tím, že noví lídři, kteří se narodili poté, se nepoučili z dějin.

Napadnou-li Ukrajinci Bělorusy a ti se začnou bránit, pak se válka rychle rozšíří. Do hry budou nasazeni hrdlořezové, kteří mají své historické zkušenosti, odnedávna se dokonce pyšní čestným titulem Ukrajinská povstalecká armáda. Nepodíleli se náhodou na hrůzách okupačních let v Bělorusku také členové UPA a SS grenadieren, jež byly složeny z nejkrutějších ukrajinských nacionalistů? Devítimilionová země zažila již za své existence hodně hrůz, a že by ozbrojence z Ukrajiny či jejich drony vítaly davy stoupenců paní Cichanouské, silně pochybuji. Tu mohou vítat snad jen český prezident a český předseda Senátu.

Takže za pár dnů vyprší ultimátum. Ukrajinští hrdinové (Sláva Ukrajině! Hrdinům sláva!) proniknou do Běloruska. Papa Doc rozhodl. Pardon, nejsme na Haiti v časech Duvalierů, ale na Ukrajině v době Papa Com (od francouzského slova le Comic). V tomto případě vlastním jménem Wolodymyr Zelenskyj. Po vypršení zmíněného ultimáta budou vytypované objekty v Bělorusku zničeny. Co na tom, že Bělorusko je svébytnou zemí. Neposlouchá, co mu bylo nařízeno mužem, který rozkazuje Evropě. Že při tom budou zřejmě i mrtví? Co na tom, vždyť za UPA zůstaly desetitisíce a Evropa, když se k jejich odkazu Ukrajina přihlásila, mlčí. Mlčet bude i v případě ukrajinského útoku na Bělorusko.

Co by se stalo, kdyby se třeba Republika XY rozhodla poničit radary ve Španělsku? Protože brání tomu či onomu. Šla by Unie nebo NATO Španělsku na pomoc? Nevím. Možná. Bělorusko není ovšem členem Unie. Tomu se na pomoc nepůjde. Spíš se budou hledat důvody k ospravedlnění agrese. Ukrajina, která je pod ochranou Evropy, může totiž všechno. I vraždit. Proto Ukrajina dostává zbraně a munici, proto to, co nazývají zesilovače dronů, vč. radarů a obslužného personálu, může beztrestně z hlediska Evropy zničit a pozabíjet. Nechá si to však Bělorusko líbit? Nenechá. Je, opakuji, suverénním státem. Jen mrtvých bude přibývat a peněz z rozpočtu Evropy do kapes ukrajinských oligarchů, vlastně i muže, kterého klidně nazývejte Papa Com.

Jaroslav Kojzar

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy