Tuto sobotu, 10. září, se bude v Číně slavit jeden z nejdůležitějších čínských svátků – »Svátek středu podzimu«. Podle čínského lunárního kalendáře spadá tento den každoročně na 15. den osmého měsíce. V tento den je měsíční úplněk prý největší, nejkulatější a nejjasnější.
Úplněk je v Číně odpradávna považován jako symbol pospolitosti. Sloužil i jako inspirace pro poezii, zejména s námětem touhy po domovu či touhy po blízké osobě. Jako příklad zde můžeme uvést verše slavné Li Poovi básně: »Pozvedám hlavu, hledím na měsíc, skláním ji: myslím na zem otců svých.« Nebo také neméně slavnou báseň z pera téhož básníka, Tři kumpáni. V této básni Li Po sám pod měsíčním svitem pije víno. A v tom se mu zdá, že vlastně není sám. Je tu on, měsíc a jeho stín, se kterými si vesele připíjí. »Co je to ale, chlapci rozmilí? Já piju – vy jste z toho opilí! Měsíc se motá, žvatlá ke stínu, ten se snítkou zas tančí jasmínu, jen já sedím klidně při víně, jim připíjím a dobré hodině.«
Pro české čtenáře je báseň k dispozici v nezapomenutelném překladu Bohumila Matésia ve sborníku Zpěvy staré Číny, a také v překladu od Marty Ryšavé ve sborníku Měsíc nad průsmykem.
Během svátku lidé od pradávna chodili ven obdivovat měsíc a také měsíci dávali obětiny. Starověcí čínští císaři měli vyhrazený den pro rituální obětování měsíci na jaře a na podzim. Později se do centra pozornosti dostalo pozorování měsíce. Velmi populární bylo za dynastie Tchang, kdy vznikla celá řada básní, mimo jiné i ty zmíněné slavné verše od Li Poa. Kult měsíce ale pokračoval i v následujících staletích. Důkazem toho jsou památky jako »Oltář měsíce« v Pekingu či »Pagoda pozorování měsíce« v S‘-čchuanu.
Svátek středu podzimu Číňané slaví buď v kruhu rodinném, v kruhu přátel, nebo často také s milovanou osobou na romantickém rande pod kulatým měsíčním úplňkem.
Často se lidé scházejí během východu měsíce. Společně ochutnávají měsíční koláčky, granátová jablka, čínské datle jujube a další sezónní ovoce. Vše se nejprve rozloží na stůl, jako obětiny měsíci. Poté se celá rodina sejde u večeře, povídá si a pozoruje měsíc.
Neodmyslitelnou součástí Svátku středu podzimu jsou právě zmíněné měsíční koláčky. Mají kulatý tvar, který symbolizuje jednak měsíc a jednak pospolitost. Původní recept prý sahá do období dynastie Tchang. Dnes ale existuje snad milion různých příchutí a tvarů. Bývají krásně zdobené a zabalené do slavnostních obalů. Zejména v poslední době se stalo tradicí těmito měsíčními koláčky obdarovávat příbuzné, přátele, kolegy a zkrátka každého, na kom vám záleží.
Měsíční koláčky zakoupené v obchodě jsou občas krásně zabalené a zdobené, chuťově však nemusí uspokojit ty nejmlsnější jazýčky. Vlastnoručně vyrobené, jsou přece jen o něčem jiném, to je marné.
Prozradíme si recept na měsíční koláčky, které symbolizují rodinnou pospolitost:
Na těsto potřebujeme čtyři hrnky hladké mouky, tři čtvrtě hrnku sušeného mléka, 1 lžíci prášku do pečiva, 1 lžičku soli, 3 velká vejce, 1 hrnek cukru, tři čtvrtě hrnku rozpuštěného másla a jeden a půl lžičky vanilkového prášku.
Potom si připravíme přísady na náplň. Náplní je, jak jsme už zmiňovali, snad nekonečné množství druhů. Zde uvedeme jeden z mnoha možných receptů. Potřebujete 1 hrnek mandlového másla, 1 hrnek vypeckovaných a nadrobno nasekaných datlí jujube, 1 hrnek neslazené kokosové mouky a 3/4 hrnku rozinek.
Jiná velmi rozšířená varianta je sladká náplň z fazolí adzuki. Můžete ji v některých asijských potravinách koupit hotovou, nebo si uvařit jednoduše ze sušených fazolí adzuki, které rozvaříte a podle chuti osladíte. Do takové náplně můžete ještě přidat nějaké ořechy, např. vlašské, lískové, mandle nebo třeba kešu.
Nyní se podívejme na postup:
Nejprve musíme připravit těsto. V misce smíchejte mouku, sušené mléko a sůl. V jiné misce rozšlehejte vejce, přidejte cukr a míchejte pět minut. Nalijte do rozpuštěného másla s vanilkovým práškem. Poté obsah obou misek smíchejte dohromady a uhněťte těsto. Těsto by nemělo být příliš měkké. Je lepší, když je spíše sušší. Vyklopte na pomoučenou pracovní plochu a zpracovávejte tak dlouho, dokud těsto není hladké.
Následně z těsta vypracujte dlouhý tenký válec a vložte jej ideálně na noc do lednice.
Válec by neměl být příliš tenký. Měl by mít průměr asi tři cm, podle toho, jak velké chcete koláčky dělat. Druhý den vytáhněte těsto z ledničky a nakrájejte je na malé stejnoměrné kousky. Pravděpodobně jich bude asi 15 až 20 kusů.
Nyní můžete připravit náplň. V misce smíchejte mandlové máslo, nasekané datle, kokos a rozinky. Velké kusy rozmačkejte vidličkou. Předehřejte troubu na 190 stupňů. Připravte si dva plechy na pečení a vyložte je pečícím papírem. Nyní postupně berte kousky těsta a uplácávejte z něj kulaté koláčky asi o průměru sedmi až osmi centimetrů. Uprostřed může být těsto tlustší a na okrajích tenčí. Následně doprostřed každého koláče vložíme náplň a pevně spojíme okraje. Na konec uhněteme do tvaru kulatého koláče. Pokud máte speciální čínské formy na měsíční koláčky, můžete je vysypat moukou, koláčky do ní vtlačit a vyklopit na plech. Stejně tak můžete použít jakoukoliv jinou formu, jen by měla být, pokud možno, kulatá. Nebo můžete uhnětený koláček rovnou vložit na plech a třeba nožem na něj namalovat nějaký vzor: měsíc, ornamenty či cokoliv, co vás napadne. Koláčky následně potřete rozkvedlaným vajíčkem a vložte do trouby. Pečeme 30 minut, nebo dokud nebudou měsíční koláče zlatohnědé. Vytáhněte z trouby a nechte vychladnout. Hotovo!
Podle legendy se měsíční koláčky začaly jíst během mongolské dynastie Jüen, tj. během 13. – 14. stol. Mongolská vláda prý byla velmi krutá a neoblíbená. A tak se časem proti ní vzbouřil lid. K povstalcům se přidávalo čím dál více lidí, kteří formovali odboj. Vyskytl se jeden vojenský velitel povstalecké armády, který vymyslel trik. Nechal upéct obyčejné kulaté koláčky, do kterých dal vyrýt tajnou zprávu: »Povstání v noci 15. srpna«. Tyto koláčky poté dal rozeslat do všech povstaleckých armád do všech koutů Číny. V noci 15. srpna tak všechen odboj společně zmobilizoval síly a uspěl. Zabral hlavní město Peking, které se tehdy nazývalo »Ta-tu«, a vyhnal Mongoly. Vůdce povstalecké armády, který se měl stát zakládajícím císařem následující dynastie Ming, vyhlásil v ten den »Svátek středu podzimu«. Poddané odměnil kulatými koláčky, které povstalcům pomohly k vítězství. Svátek a zvyk pojídání koláčků se zachoval dodnes.
(pr)
Obdivuji orientální kulturu. Ma rozmanité podoby i zvyky. A o tomto čtu poprvé. Možná by stal za to nějaký souhrnný text – zvyky, o nichž jste neslyšeli. Jen nápad pro redakci…
Článek mě velmi zaujal. Zajímají mě orientální recepty a Čína je pro mě synonymum orientálního nádechu. Za recept na koláčky jsem ráda, byt je nestihnu udělat v termínu, ale o příštím víkendu je určitě rodině nabídnu. Ing. Miloslava Vostrá, předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny 2017-2021.
Stejne mi to přijde v Číně, navzdory nasi propagandě, takové svobodnější, nemyslíte?
S takovým názorem jdi vis kam. Nenapisu to přesně, abych nebyl smazan. Ale ty si to domysli.
Takové texty by měly vydávat i jiné servery. Škoda, že je to u nás takové jednostranné…
Většina z vás mě bude znát, jsem kandidátem do Senátu a bývalým místopředsedou KSČM. Zároveň jsem si po roce 1989 na svém pozemku vystavěl hotel a naučil se lecčemu. Včetně vaření. A musím říci, že čínskou kuchyni obdivuji. Ale tyto záležitosti jsem neznal. Dobré čtení a lákavá inspirace. Mimochodem, kdyby svět neměl ideologickou averzi vůči takovému ekonomickému kolosu, jako je Čína, žilo by se nám líp. Váš Václav Ort!
Mam rad Cinu. Cinskou kulturu. Jen ať to nedělají jako Amici. At jsou pokorni a neomezují ee do zvxku cizích zemi. Pujde to?
Tady můžete mít rád Cinku – dokonce si můžete vybrat.
Ja mam rad čínské svátky i čínskou kuchyni. Hlavně nevím, proč bych se měl za to stydět.
Člověk některé věci, začne vnímat až když opravdu dospěje. O svátku středu podzimu, ale i o měsíčních koláčcích jsem se dozvěděl, po pravdě až v když jsem navštívil tuhle krásnou a pro mnohé a pro mne nejvíc inspirativní zemi, Čínu. Ano hned jsem pochopil o čem tento svátek je. Je to o čase uvědomit si kdo jsme, co je náš skutečný smysl života, kam se náš život smysluplně ubírá a co znamená náš domov. Potřebovali bychom tento svátek i tady v Evropě a v současnosti je snad i víc jak nutností. Ať Evropa zavede těchto svátků minimálně tři. Číňané vědí, proč je tento svátek pro ně tolik významný a já jim ho ze srdce přeji a doufám, že někdy ochutnám konečně i pravé měsíční koláčky.
Roman Blaško
generální tajemník
Komunistické strany
Československa
Smutny je ze ty lidi tam jsou jak ovce na porazku, az moc poslusni! Co z toho svatku a z tech tradic jim vubec zbyde! A vy si bezte upect kolacky a neprudte tady Vrano!
Upřímně bych nečekal, že se na tomhle webu odpadliku z kscm dočkám zajímavého textu, když už nic jiného, tak alespoň recept.
Vrána k vráně sedá… Ale proč hned web odpadlíků z KSČM? Když tak vyhozených z Haló novin
Moc zajímavý a inspirativní text. Někteří se tady dívají na Čínu jen v souvislosti s údajným porušováním lidských práv, ale ve skutečnosti je to země kultury, tradic a legend. Nechť si je hlavně drží co nejdéle, bez toho, aniž by se jim do čehokoli vměšovali Pelosiová nebo američtí kongresmani.