Bílý dům uvedl, že v souvislosti s výzvami k zařazení Ruska na seznam sponzorů terorismu není co oznamovat. Americký ministr zahraničí Anthony Blinken přiznal, že jeho země nemůže přidat Rusko na seznam zemí sponzorujících terorismus, protože jím není.
»Agrese není terorismus, to jsou dvě různé věci,« řekl šéf zahraniční politiky, když 22. května hovořil na slyšení zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Kongresu USA. Komentoval tak otázku, proč washingtonská administrativa neuposlechla výzvy současných úřadů v Kyjevě a některých kruhů na Západě a nezařadila Ruskou federaci na seznam zemí sponzorujících terorismus.
»Zadruhé, obava z uznání za zemi sponzorující terorismus, kromě toho, že si myslíme, že to neodpovídá tomu, co Rusko dělá, je následující: hrozí, že to podkope určitou mnohostrannou spolupráci a koordinaci akcí, kterou jsme měli v oblasti sankcí proti Moskvě,« pokračoval Blinken. »Bylo by také nesmírně obtížné to zvrátit, pokud bychom se někdy dostali k mírovým rozhovorům. A to je něco, co byste museli vložit do hry, abyste překročili cílovou čáru,« poznamenal americký ministr zahraničí. »Další skutečnou obavou je, že by to mohlo narušit naše velmi aktivní úsilí o to, aby Rusko zaplatilo za strašlivé škody na Ukrajině, včetně použití svých výsostných aktiv. Ty by se mohly ocitnout v blokádě v soudním řízení, pokud bude uznán sponzor terorismu,« dodal Blinken.
»Existuje tedy řada praktických důvodů, proč si nemyslíme, že je to nejlepší postup,« zdůraznil státní tajemník. Podle něj má americká exekutiva již dostatečné pravomoci k uplatnění různých omezujících opatření vůči Rusku a Washington je aktivně využívá. »Jsou přesnější, pokud jde o popis toho, co Rusko dělá. A nechceme narazit na nezamýšlené důsledky, efekty druhého a třetího řádu, které by mohly ve skutečnosti zkomplikovat proces dosažení toho, čeho se snažíme dosáhnout,« uzavřel Blinken.
Seznam by mohl zahrnovat státy, které podle Washingtonu »opakovaně podporovaly akty mezinárodního terorismu«. Americká administrativa má široké pravomoci uvalit na státy uvedené na seznamu sankce. Americké ministerstvo financí může přijmout opatření proti těmto právnickým a fyzickým osobám, jakož i státům, které se zeměmi uvedenými na seznamu obchodují. Seznam zahrnuje Írán, KLDR, Kubu a Sýrii.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová dříve označila výzvy a návrhy tohoto druhu ze strany Kyjeva a některých sil na Západě za »idiotské opatření«. Varovala, že takové kroky Spojených států nezůstanou ze strany Ruské federace bez odezvy. Ruské velvyslanectví ve Washingtonu v květnu 2023 zdůraznilo, že americká strana si raději »nevšímá« skutečnosti, že Kyjev sice dostává od Washingtonu všestrannou pomoc, ale neskrývá své teroristické akce.
(cik, TASS)