Čína vstupuje do svého nejdůležitějšího politického týdne, kdy začíná tzv. »dvojí zasedání«, shromáždění Všečínského shromáždění lidových zástupců (NPC) a Čínské lidové politické poradní konference (CPPCC).
Letošní shromáždění bude obzvláště důležité vzhledem ke krizi na Ukrajině, konfliktu v Gaze a zvýšenému ekonomickému tlaku ze strany Spojených států a dalších zemí na omezení prodeje technologicky vyspělých výrobků do Číny.
Zatímco západní »humbuk« o hrozícím úpadku Číny jako významné hospodářské mocnosti nebere většina odborníků vážně, pro Čínu vznikly potíže v důsledku spíše nepřátelského postoje, který Spojené státy projevují vůči vzestupu Číny jako významné technické mocnosti. Existují také nejistoty spojené s nadcházejícími volbami ve Spojených státech, jejichž výsledky nejsou zdaleka jisté.
Čína bude nepochybně pokračovat v opatřeních na zpřístupnění své ekonomiky zahraničním investicím. Napětí ve vztazích se Spojenými státy samozřejmě odradilo některé americké společnosti od rozšíření jejich podnikání v Číně nebo zabránilo jiným společnostem vstoupit na obrovský čínský trh.
Nedávné zmírnění úvěrových podmínek ze strany čínských bank pro určité kategorie investic je považováno za důležité opatření, které má pomoci stimulovat investice a udržet zaměstnanost.
Je pravděpodobné, že v letošním roce dojde k dalším takovým opatřením ze strany NPC. Nepochybně se objeví i další opatření, která mají zahraničním společnostem usnadnit investování v Číně a vytvořit jakési rovné podmínky pro čínské společnosti.
Čínská vláda si zároveň bude dávat pozor na to, aby jednoduše »neotvírala všechny dveře«, vzhledem k jasnému záměru, který vyjádřil ředitel americké CIA William Burns, a sice že má v úmyslu získat více lidských zdrojů pro špionážní účely v Číně, kterou Spojené státy označily za svého »nejdůležitějšího soupeře«.
Ze stejného důvodu se bude nepochybně diskutovat také o ochraně čínských dat. Nedávné nařízení amerického prezidenta Bidena, které má zabránit tomu, aby údaje o amerických společnostech a jednotlivcích putovaly do Číny, dalo Číňanům nepochybně jasně najevo, že i v tomto soupeření probíhá »datová válka«, a jistě přijmou příslušná opatření na ochranu svých vlastních údajů.
I nadále bude kladen důraz na pokrok ve všech oblastech vědy a techniky. To, o co Čína přichází kvůli omezením ze zahraničí, budou muset dohnat domácí talentovaní lidé. V oblasti vědy a techniky již došlo k jakémusi »vynucenému postupu« a z NPC může v tomto ohledu vzejít několik velkých překvapení.
V oblasti zahraniční politiky nepochybně dojde k vystupňování současných snah Číny o vytvoření mírumilovnějšího a harmoničtějšího světa. Tomu nasvědčuje i obnovená snaha Číny jednat o své mírové iniciativě na Ukrajině, kterou nedávno v Rusku uskutečnil zvláštní zástupce čínské vlády pro euroasijské záležitosti Li Chuej. Opatření, která Čína přijala v souvislosti se situací v Gaze, a to jak v regionu, tak na půdě OSN, naznačila, že i tato otázka bude v budoucnu hlavním tématem čínské zahraniční politiky.
Ve světě rostoucí nejistoty zůstává Čína pro lidstvo kotvou stability.
William Jones je vedoucím washingtonské kanceláře americké publikace Executive Intelligence Review. Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet postoje tiskové agentury Xinhua.
(Xinhua)