Čína dosáhla pozoruhodného pokroku v ochraně práv dětí, uvedl odborník OSN na lidská práva.
Pracovní skupina Rady OSN pro všeobecný pravidelný přezkum (UPR) v úterý provedla čtvrtý přezkum dodržování lidských práv v Číně.
»Od ratifikace Úmluvy o právech dítěte v roce 1992 zaznamenala Čína v oblasti ochrany práv dětí pozoruhodný vývoj,« uvedl David Lopez, odborník na lidská práva z Mezinárodní asociace pro lidská práva a sociální rozvoj (AIDHDES).
Pokud jde o zdraví, Čína vyvinula obrovské úsilí o zlepšení lékařské péče a zdraví dětí, včetně rozšíření pokrytí zdravotní péče a zavedení očkovacích programů, uvedl během doprovodné akce s názvem »Ochrana lidských práv pro příští generaci: Pozornost zaměřená na práva dětí a dospívajících«, která se konala v úterý v Ženevě.
Ču Ťing-fang, výzkumná pracovnice Čínské sítě nevládních organizací pro mezinárodní výměny (CNIE), upozornila na nedostatečnou ochranu lidských práv dětí a dospívajících v mnoha zemích.
Čínské sociální organizace se aktivně zapojují do ochrany práv dětí a dospívajících a jsou otevřeny spolupráci s mezinárodními partnery s cílem pokročit v prosazování příslušných mezinárodních smluv a zapojení veřejnosti, uvedla.
Čang Jung, zástupce generálního tajemníka Čínské federace internetových společností, zdůraznil celosvětovou shodu na důležitosti ochrany nezletilých na internetu. Uvedl, že Čína považuje ochranu nezletilých online za svou prioritu a v posledních letech v této oblasti učinila významné pokroky.
Jüan Sing-jü, ředitel Čínské asociace pro zachování a rozvoj tibetské kultury, se na základě osobních zkušeností podělil o poznatky o pozitivních výsledcích internátního vzdělávání v Si-čchangu při zajišťování práv tibetských dětí.
Uvedl, že internátní vzdělávání nabízí tibetským dětem spravedlivé a vysoce kvalitní vzdělávací příležitosti a slouží jim jako účinný prostředek k tomu, aby se z nich stali talentovaní jedinci a rozšířili si obzory.
Odmítl jako nespravedlivé a dětem škodlivé negativní líčení internátního vzdělávání v Si-čchangu ze strany některých západních médií.
Wang Fej-fej, zástupkyně vedoucího oddělení mezinárodní spolupráce Čínské asociace pro plánování rodiny (CFPA), vyzdvihla významné úspěchy, kterých Čína v posledních letech dosáhla v oblasti ochrany práv dospívajících.
Upozornila na rostoucí aktivní zapojení mladých lidí do přípravy, realizace, školení, monitorování a hodnocení projektů v oblasti zdraví dospívajících, což značí jejich rostoucí účast v celém procesu.
(Xinhua)