Pro Ukrajinu se to v současné době nevyvíjí dobře, velká protiofenzíva nepřinesla kýžený úspěch, jak přiznávají i vysocí vojenští představitelé. Proto tato zpráva zaznívá v nevhodnou dobu: do EU podle údajů Eurostatu uprchlo 650 000 ukrajinských mužů ve vojenském věku, upozornil rakouský server eXXpress.
A jak to nyní vypadá například v Rakousku? Nápadně mladí muži parkují svá nápadně velká SUV před luxusními vídeňskými hotely. Symbol státní příslušnosti na vozidlech od Audi Q5 výše: »UA«, žlutomodré pruhy. »Jsou to muži, které byste vzhledem k jejich věku a fyzické kondici očekávali jinde než ve frontě na módní oblečenív zahraničí. V každém případě jsou všichni ve vojenském věku,« napsal server.
Muži ve věku od 18 do 60 let přitom v současné době oficiálně nesmějí opustit Ukrajinu, s výjimkou otců se třemi a více dětmi.
Aktuální údaje z Německa pak ukazují, jaká je morálka mladých Ukrajinců. Podle Spolkového ministerstva vnitra přišlo od začátku války 24. února 2022 do Německa přesně 221 571 ukrajinských mužů ve věku od 18 do 60 let, přičemž v Německu dnes zůstává 189 484 mužů. Jedná se o ty oficiálně registrované. Německé ministerstvo odhaduje, že existuje ještě 100 000 dalších, kteří se nezaregistrovali, a jsou tedy v zemi nelegálně.
Ztráta mužů schopných vojenské služby v druhém roce války je pro Ukrajinu velkým problémem. Rakety, tanky, munici a další válečné vybavení lze nahradit – pokud je dodají západní spojenci. Vojáky nahradit nelze – nebo je to stále obtížnější. Vyhrocení situace vyvolalo masový exodus, a to jak v rámci Ukrajiny, tak především do zahraničí.
Podle Úřadu OSN pro uprchlíky opustilo od začátku války Ukrajinu asi 6,3 milionu lidí – většinou žen a dětí. Podle statistického úřadu Eurostat však 650 000 mužů ve vojenském věku uprchlo do 27 zemí EU, Švýcarska, Lichtenštejnska a Norska.
Mnozí z Ukrajinců v Německu zřejmě prostě bojovat nechtějí. Podle odhadů organizace Connection e. V., která podporuje dezertéry, »od začátku války uteklo před brannou povinností do Německa nejméně 175 000 branců«.
Do Rakouska pak prý uteklo nejméně 14 000 ukrajinských mužů. Někteří s falešnými doklady, jiní s pomocí převaděčů. Počet nenahlášených případů je prý mnohem vyšší – jak uvádí eXXpress. Někteří z nich prý zaplatili až 10 000 dolarů za osvědčení potvrzující jejich nevhodnost pro vojenskou službu.
(cik)