Lidi se nemaj!

Mainstreamová média v uplynulých dvou týdnech vesměs nešetřila optimistickými titulky oznamujícími zpomalování inflace, tedy růstu spotřebitelských cen. Jako obvykle je to ale poněkud jinak. Přiznám se, že marně přemýšlím, jak toto téma trochu odlehčit, aby nezůstalo jen u konstatování neradostných čísel. Jen mi přitom v uších stále dokola rezonuje »…ceny jsou stálý a lidi se maj…« z Matuškova nesmrtelného songu. Jó, bejvávalo…

Tak předně, když vezmeme v úvahu nejen všechna data z minulého týdne, v němž Český statistický úřad informoval o růstu cen zboží a služeb za červenec, a z tohoto týdne, kdy zveřejnil vývoj cen výrobců, ale podíváme se také například na statistická data publikovaná před rokem, případně i dříve, nemůžeme než konstatovat, že inflace je letos v souhrnu v podstatě stále stejná, tedy doslova obludná.

Spotřebitelské ceny sice u nás v červenci podle ČSÚ stouply meziročně »jen« o 8,8 procenta oproti 9,7 % z června, avšak proti předchozímu měsíci vzrostly o 0,5 %. Navíc v loňském červenci již inflace vystoupala na 17,5 %!. Znamená to (i když oba výsledky v procentech nelze jen prostě sečíst), že za dva roky u nás ceny stouply minimálně o čtvrtinu, což se vlastně letos už stalo setrvalým stavem – meziroční inflace totiž sice mírně klesá, ale jen proti zvyšující se srovnávací základně z loňska. Nejvíc přitom rostou ceny za bydlení a také za potraviny, tedy základní životní potřeby. To, co platíme za bydlení, tedy za nájmy, elektřinu, plyn, teplo, teplou vodu, vodné, stočné, je již dlouhodobě tahounem inflace.

Naději na zlepšení přitom nepřinesla v tomto týdnu ani informace ČSÚ o takzvané výrobní inflaci,která v předstihu signalizuje vývoj cen zboží a služeb. Ceny výrobců klesly v červenci oproti stejnému měsíci minulého roku pouze v zemědělství, a to teprve potřetí od února 2021. V průmyslu, stavebnictví a ve službách naopak meziročně rostly. Navíc je nutno vzít v potaz srovnávací základnu z července minulého roku, kdy ceny všech výrobců naopak prudce stoupaly a vyšplhaly se už do závratné výše. Nejvíc přitom rostly právě v zemědělství – o 39,8 %!

Důsledkem této extrémní drahoty je samozřejmě propad reálných mezd. Průměrná mzda se sice v letošním prvním čtvrtletí zvýšila meziročně o 8,6 % na 41 265 korun, po odečtení inflace (16,4 %) ale klesla o 6,7 %. Reálná mzda se přitom snižuje nepřetržitě od posledního kvartálu roku 2021! Za celý minulý rok se propadla o 7,5 %.

Navíc na průměrnou mzdu u nás stále nedosáhnou zhruba dvě třetiny zaměstnanců, přičemž právě u nich je propad reálné mzdy citelnější, protože již zmíněné ceny za bydlení a potraviny, jež rostou nejrychleji, představují v jejich výdajích větší podíl.

Není proto žádným překvapením, že potíže vyjít se mzdou má už nyní 55 % lidí, výrazné problémy pak pětina zaměstnanců. To jsem si nevycucal z prstu, vyplývá to z výsledků nedávného průzkumu společnosti LMC, provozovatele pracovních portálů Jobs.cz a Prace.cz. Podle LMC zažilo v posledních 12 měsících 12 % zaměstnanců vážné potíže, jako jsou exekuce či kontakt s vymahačem dluhů. Potíže se podle tzv. Jobsindexu odráží i na pracovním výkonu a na zdraví.

Objem dluhu ohroženého nesplácením pak podle údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací stoupl v polovině letošního roku meziročně o 6,4 %, což bylo nejvíce za posledních 10 let, a dosáhl 29,2 miliardy korun. To jsou jen některé příklady dopadů »pádící« inflace.

Propad kupní síly domácností, který současná vláda nejen neřeší, ale svou bezbřehou podporou války na Ukrajině ještě přiživuje, přitom zdaleka nekončí a ve svých důsledcích bude dál oslabovat tuzemskou ekonomiku a snižovat životní úroveň obyvatel.

Žel, dnešek Matuškův song opravdu nevystihuje, lidi se u nás »nemaj«. Samozřejmě krom té menšiny, co je »za vodou«, a pro jejíž zájmy se fialová pětikolka může strhat…

Ivan Cinka

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

  1. V tomto státě stačí voličům Fialy a Rychetského Pětikoalice ucpat huby lacinými zájezdy a slevami v diskontech a supermarketech. Toto vše pořizováno Fialou a Rychetského Pětikoalicí za vypůjčené peníze a zvyšování státního dluhu. Brázda a jemu podobní moulové si v tom libují, jsou spokojení a volí Fialu a Rychetského Pětikoalici.

  2. Asi proto, že lidi na to nemaj, je problém sehnat letos dovolenou na last minute u moře. Konkrétně v Řecku, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Téměř vše je vyprodané, včetně těch dražších pobytů. Přesto zdejší postbolševici budou stále mlít tu svoji odrhovačku o bídě a permanentní krizi. Ta vypadá opravdu jinak. To říkám zodpovědně jako spokojený důchodce.

    • „Doslova ze všech jednotek, ze všech směrů, od všech bojovníků se ozývají žádosti o nutnosti velkého množství pytlů.“

      ☠️Ukrajinský dobrovolník si stěžuje, že Ozbrojené síly Ukrajiny nemají dostatek pytlů na mrtvé a žádá o pomoc. Ztráty v „protiofenzívě“ jsou tak obrovské, že prostě není kam ukládat spoustu mrtvol.

      👉 Sledujte @marsalMalinovskij a pošlete odkaz přátelům!

    • Ta buržoazní ekonomika nějak nefunguje, když není schopna zajistit dostatek služeb pro klienty. V podstatě jsou to „prázdné krámy“.

  3. Všechno začalo Havlovým lhaním a pokračovalo kontrarevolucí 1989. Následovalo Havlovo rozbití Československa a pokračovalo to Havlovým zavlečením rozbitého Československa do NATO a EU.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy