Od výstavby silnic a mostů až po zahájení inovativního podnikání ve zvláštní ekonomické zóně v Gabonu, čínské podniky a investoři jsou nyní oceňováni za to, že pomáhají povzbudit a diverzifikovat místní ekonomiku.
V dílně továrny na zpracování dřeva na předměstí gabonského hlavního města Libreville se pětadvacetiletý Omanda celý den potil a za řevu motorů strojů a poletujících pilin ve vzduchu leštil dřevěné desky.
»S čínskými kolegy vycházíme velmi dobře. I když nemluvíme stejným jazykem, není to problém. Rozumíme si jednoduchými gesty,« řekl Omanda a dodal, že jeho dovednostem se od základu naučili zkušení čínští technici.
Továrna na zpracování dřeva se nachází ve Zvláštní ekonomické zóně (SEZ) Nkok. Své podniky zde založily asi dvě desítky podniků financovaných Čínou, které vytvářejí pracovní příležitosti a oživují místní ekonomické aktivity.
»V posledních letech čínští investoři kromě tradičního dřevozpracujícího průmyslu vstoupili i do inovativních odvětví, jako je například recyklace,« řekla ve své kanceláři v rozhovoru pro agenturu Xinhua Anne Nkene Biyo’o, generální administrátorka správního orgánu SEZ Nkok, , která na SEZ dohlíží. Přítomnost čínských investorů je podle ní v souladu se snahou Gabonu diverzifikovat svou ekonomiku, což vede i k nové podobě dvoustranné spolupráce.
»Gabonsko-čínská spolupráce, která trvá již téměř pět desetiletí, se posledních deset let naplňuje v SEZ Nkok,« řekla a vyzvala čínské investory, aby více investovali do odvětví, která mají v SEZ velký potenciál.
»Čínské investice jsou efektivní a gabonský lid je oceňuje,« řekl Hugues Mbadinga Madiya, gabonský ministr pro podporu investic.
Podle ministra investice z Číny, která je největším ekonomickým partnerem Gabonu, významně přispívají k socioekonomickému rozvoji jeho země.
»Když se projdete po městě (Libreville), uvidíte spoustu infrastruktury, kterou financovali čínští investoři,« řekl agentuře Xinhua a zdůraznil, že Čína je rovněž spřátelenou zemí, jež pomáhá Gabonu zlepšit jeho socioekonomický rozvoj.
Kromě tradičních odvětví, jako je dřevařství a energetika, se čínští investoři pouštějí také do výstavby SEZ a průmyslových parků, což vede k využití velkého potenciálu Gabonu, uvedl.
Madiya prohlásil, že chová »naprostou důvěru« v čínskou ekonomiku. »Nepochybujeme o tom, že se čínská ekonomika dokáže zotavit, protože její základy upevnila politika boje proti covid-19.«
Jeho slova podpořil i Ghislain Moandza Mboma, generální ředitel gabonské Národní agentury pro podporu investic, který uvedl, že stabilita a rozvoj čínské ekonomiky »znamená mnoho pro celou planetu«.
»Čím stabilnější a prosperující bude čínská ekonomika, tím více z toho může těžit zbytek světa, včetně Gabonu. My (Gabon) stabilitu (čínské ekonomiky) potřebujeme,« dodal.
Čína zůstává největším obchodním partnerem Gabonu již devět let po sobě. V roce 2022 dosáhl objem obchodu mezi oběma zeměmi 4,55 miliardy amerických dolarů, což představuje nárůst o přibližně 50 % oproti předchozímu roku.
Gabonský prezident Ali Bongo Ondimba v písemném rozhovoru pro agenturu Xinhua zdůraznil přítomnost čínských společností a investorů v různých odvětvích v Gabonu a uvedl, že obě země »plně využily svých silných stránek a vzájemného hospodářského doplňování se« pro vytvoření nových oblastí hospodářského a obchodního růstu.
»Rád bych proto ještě jednou poblahopřál k úrovni hospodářské a obchodní spolupráce mezi Gabonem a Čínou, která se v posledních letech stala jedním z hlavních hybatelů hospodářského rozvoje mé země,« uvedl.
(Xinhua)