Zdražování potravin vládu zajímá až na posledním místě

Nejen rostoucí ceny energií a pohonných hmot trápí obyvatele České republiky, problémem jsou také zvyšující se ceny potravin. Ty jsou u nás, v porovnání s okolními státy, jedny z nejvyšších. A i když si podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK přes 70 procent lidí myslí, že vláda Petra Fialy (ODS) lidem dostatečně nepomáhá, kabinet to nechává v klidu. Ekonomická situace občanů ho evidentně nezajímá.

Odborníci přitom varují, že situace na trhu s potravinami se může a zřejmě i bude ještě více zhoršovat. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala hrozí, že pokud vláda nezačne situaci aktivněji řešit, některé příjmové skupiny se propadnou do potravinové a existenční chudoby. Kritizuje především vládou připravený Strategický plán Společné zemědělské politiky, který by podle něj znamenal postupný zánik živočišné výroby u nás.

»Živočišná výroba se nachází v kritické situaci. Chov hospodářských zvířat patří jednoznačně k náročnějším odvětvím zemědělské prvovýroby a věnují se mu spíše střední a větší zemědělské podniky, které chce vláda znevýhodnit. Zemědělci se přizpůsobí a budou se věnovat jiným aktivitám, ale pro českého zákazníka to bude znamenat začátek konce českého vepřového masa, drůbežího masa a vajec na pultech obchodů. Už nyní doplácejí chovatelé prasat až devět korun na každé kilo živé váhy, u jatečného kuřete je to čtyři až pět korun,« uvedl před časem pro iportaL24.Současná politika české vlády v sektoru zemědělství a potravinářství vyvolává podle něj mezi produkčními zemědělci značné napětí a rozhořčení. Vláda zatím na jejich názory nereaguje.

Hrozí prudký růst cen potravin a jejich nedostatek

Podle bývalého poslance KSČM a místopředsedy sněmovního zemědělského výboru Pavla Kováčika se takový přístup ze strany vlády dal očekávat. »Toto je vláda pravicová, ta z povahy své podstaty nemá zájem o uspokojování potřeb středně a nízkopříjmových lidí, protože její voličská základna je založená na lidech především z ekonomicky vyšší třídy, ceny potravin ji zajímají až na posledním místě, a to jenom proto, aby neměla naštvané úplně všechny voliče,« řekl pro iportaL24.

Mezinárodní situace včetně situace energetické dává podle něj najevo už mnoho měsíců, že dosavadní poměrně příznivé ceny potravin jsou definitivně minulostí. Kováčik připomněl, že náklady zemědělců na hnojiva, osiva, pohonné hmoty, stroje ale i na mzdy se zvýšily v některých případech i několikanásobně, a to se nutně musí promítnout do nákupních cen. »Zemědělec se touto činností živí, nemůže na ní prodělávat, jinak zkrachuje a rozšíří řady těch, kteří jsou závislí na sociálních dávkách, a to určitě nikdo nechce,« uvedl.

Dalším důvodem současné situace je podle něj dlouhodobé podcenění potravinové bezpečnosti a potravinové soběstačnosti. Kováčik připomněl, že komunisté celé desítky let na tento stav velmi hlasitě upozorňovali, a také přicházeli s návrhy, které měly vést k dosažení potravinové soběstačnosti a bezpečnosti. »Poukazovali jsme na to i z hlediska mezinárodního a bezpečnostního, kdy se může stát cokoliv, a to se nyní projevilo, když naše závislost na dovozech zapříčiní to, že bude přinejmenším prudký růst cen potravin až třeba to, před čím někteří odborníci varují, a to je nedostatek některých druhů potravin. Bohužel dosavadní vývoj v zemědělství a potravinářství spěl k tomu, že soběstačnost je podružná záležitost, že existuje mezinárodní trh, co nevypěstujeme, dovezeme atd. Nyní se ukazuje, že to bylo naprosto chybné a teď občan doplácí na to, že nemáme dostatek kapacit na to, abychom vyrobili potraviny, které umíme vyrobit, a na které jsme rezignovali,« konstatoval Kováčik.

V oblasti obilovin je podle něj chyba, že stát nedokáže zabránit jejich vývozu. »Současná vláda se stydí dát embargo na vývoz. Státu musí zůstat zachovány vlivy na základní věci pro fungování státu, doplácíme na pravicovo-liberální vládnutí a na to, že jsme přišli o schopnost sami sebe uživit,« dodal.

Kováčik je přesvědčený, že současný stav je pouze začátek. »Pokud vývoj mezinárodní situace, myslím tím válku na Ukrajině, nepovede k nějakému světýlku na konci tunelu, tak problém s otevřeným trhem, na kterém najednou chybí ukrajinské a ruské obilí, se bude prohlubovat. Když někteří říkají, že cena chleba bude ještě vyšší než 60 Kč, tak nejsou daleko od pravdy,« míní Kováčik.

Oprášené návrhy levice

Místopředseda zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek (ANO) v debatě na mimořádné schůzi, kterou kvůli rostoucím cenám potravin svolala opozice, porovnal vývoj živočišní výroby u nás po vstupu do EU s rokem 2015. Konkrétně se zaměřil na počet dojnic, v roce 2004 jich měla ČR 436 000 kusů, o deset let později už jen 350 000 kusů. Ještě horší je situace u prasat. »Tam bylo zhruba 250 000 prasnic v roce 2004 a v roce 2015 92 000, a mám obavu, že letos je to ještě méně. Podobný vývoj je samozřejmě u nosnic, drůbeže, brambor, ovoce, zeleniny,« uvedl Faltýnek.

Zároveň dodal, že razantní regresivní vývoj u těchto komodit je kompenzován obrovským nárůstem ve starých zemích EU, které tento pokles automaticky nahradily a nyní se do ČR potraviny dovážejí. Situaci ilustroval na dalších číslech. »V ČR vyrábíme na 100 hektarů 75 litrů mléka, v Nizozemsku to je 680 litrů, v Německu 170, v Polsku 76. Naše produkce vepřového masa je 62 kg na 100 hektarů, v Nizozemí je to 690 kg, ve Spolkové republice Německo 326 kg. U hovězího jsme na tom stejně, vyrábíme 21 kilo na 100 hektarů, Nizozemci 208 a Němci 71 kg,« konstatoval Faltýnek.

Řešením, jak zabránit dalšímu růstu cen potravin, je podle něj snížení DPH na potraviny, tu má ČR jednu z nejvyšších v celé Evropě, dále je podle něj potřeba regulovat marže obchodních řetězců a eliminovat nekalé obchodní praktiky.

Podle Kováčika to jsou návrhy, které by pomohly, ale určitě nejde o nové nápady. »Nic nového pod sluncem, to jsou návrhy, se kterými jsme opakovaně přicházeli i my v minulých volebních období, ovšem neúspěšně, vlády, včetně současné pravicové, se takovýchto kroků bojí,« uvedl.

S podobnými návrhy přišlo také hnutí SPD. »Já se obávám, že vláda pětikoalice, vláda Petra Fialy, to musí teprve pochopit, že nedělat nic, je špatně. Zde neplatí, že kdo nic nedělá, nic nezkazí,« uvedl předseda poslanců SPD Radim Fiala.

Čtyři z pěti Čechů už se museli uskromnit

Průzkum agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS se zaměřoval také na to, jak se lidé museli kvůli inflaci uskromnit ve svých výdajích. A ukázalo se, že šetřit už musí čtyři z pěti Čechů, tedy 80 procent dotázaných. Celkem 46 procent lidí uvedlo, že výdaje určitě omezili, 34 procent je omezilo »spíše«.

Podle obchodníků zákazníci víc vyhlížejí slevové akce nebo nakupují levnější varianty výrobků. Někteří obnovují domácí chovy zvířat a pěstují doma zeleninu a ovoce.

Výrazně také narůstá počet lidí v nouzi závislých na pomoci od potravinových bank. Důvodem je zdražování a epidemie covidu, během které část lidí přišla o práci. Organizace získávají potraviny od obchodních řetězců, pěstitelů, producentů a také z potravinových sbírek.

Jana Dubničková

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy