Tisíce pracovníků záchranné služby a pohotovosti dnes v Británii stávkují za lepší platové podmínky. Volání na tísňovou linku kvůli život ohrožujícím zdravotním potížím sice pracovníci vyřídí, méně závažné případy ale možná zůstanou bez odezvy, upozornil dnes server stanice BBC, která zároveň varovala před vlnou chladného až mrazivého počasí a s ním souvisejících úrazů.
Před dalším narušením chodu zdravotní péče v souvislosti s dnešní stávkou v Anglii a části Walesu varoval britský ministr zdravotnictví Steve Barclay. Akci pracovníků záchranné služby označil za »obrovské zklamání«, dodal však, že s odbory dále vyjednává.
Vláda mluví »o všem možném, jen ne o platech«, řekla v neděli stanici Sky šéfka odborů Unite Sharon Grahamová. Podle šéfky odborů Unison má vláda řešení situace »přímo před nosem«.
Cílem je zvýšení platů nad úroveň inflace
Zaměstnanci britského státního zdravotnického systému (NHS) v Anglii a Walesu – včetně zdravotních sester – již obdrželi průměrné zvýšení o 4,75 procenta, píše BBC. Kabinet ve Walesu zdravotníkům také nabídl jednorázový bonus výměnou za zrušení stávky, což ale odbory odmítly. Ve Skotsku část odborů přijala nabídku na zvýšení platů v průměru o 7,5 procenta. V Severním Irsku vláda nabídla, že poskytne 4,5procentní zvýšení platů se zpětnou platností od dubna 2022. To ovšem pro většinu zaměstnanců znamená zvýšení pod úrovní inflace.
Pacienti v ohrožení života
Britské zdravotnictví se v současnosti potýká s vážnými problémy. Miliony pacientů čekají na přijetí v nemocnicích, neúměrně dlouho trvá i přejímání naléhavých případů. V prosinci například na pohotovostní ošetření muselo v Anglii déle než 12 hodin čekat 54 000 lidí. V dobách před pandemií byl jejich počet prakticky na nule, uvádí data NHS. Na příjezd sanitky museli lidé s potížemi jako je infarkt nebo mrtvice v prosinci čekat v průměru déle než 90 minut. Cílový průměrný čas je přitom 18 minut, napsal server CNN.
NHS před katastrofálním stavem nevaruje poprvé. »Tentokrát je to ale jiné,« řekl CNN Peter Neville, lékař, který v NHS pracuje od roku 1989. »Ještě nikdy jsme na tom nebyli tak špatně,« dodává.
Stávky v následujících týdnech v Británii, která se potýká s vysokou inflací, ohlásili i další pracovníci veřejného sektoru, včetně zdravotníků, učitelů či zaměstnanců železnice. Zatím nejrozsáhlejší stávku ve zdravotnictví během nynějších sporů o výši platů oznámily odbory na 6. února.
(jb, čtk)