Ekvádorské úřady míchají kokain s cementem, aby zabránily jeho opětovnému použití. Tuto metodu ničení zabavené drogy použily už loni, kdy jen do října zničily téměř 180 tun, z toho asi 60 procent právě mícháním do cementu, z něhož pak vyrobily beton. Informovala o tom agentura Europa Press.
Kokainový prášek ekvádorští vládní experti smíchávají s cementem a některými chemickými sloučeninami, které zabraňují tomu, aby šla droga z betonu opět extrahovat. O metodě hovořil tajemník ekvádorského ministerstva vnitra Edmundo Mera s nevládní organizací InSight Crime, která se zabývá studiem organizovaného zločinu v Latinské Americe.
Podle Martina Raithelhubera, experta z Úřadu OSN proti drogám a zločinu (UNODC), je Ekvádor první zemí, která likviduje kokain v takovém množství metodou přidávání do betonu. V Ekvádoru, který je tranzitní zemí pro obchod s touto drogou, zadrželi v roce 2021 policisté podle UNODC přes 200 tun kokainu.
Agentura Europa Press napsala, že mícháním do cementu se může zničit až 1,5 tuny kokainu za hodinu, zatímco pálením jen 70 kilogramů za hodinu. Při jeho pálení totiž vznikají škodlivé plyny, takže nelze pálit velké množství najednou.
Loni v listopadu zpravodajský server The Brussels Times napsal, že spalovací pece v Belgii zvládnou najednou jen zhruba jednu až 1,5 tuny kokainu. Úřady v belgickém přístavu Antverpy loni zadržely takový objem kokainu, že jim nestačily kapacity pro jeho likvidaci. Spalovací pece byly zcela vytížené a zabavenou drogu bylo nutné déle skladovat, což zvyšuje riziko její krádeže.
(jb, čtk)