Ústavní soud dnes médiím potvrdil, že obdržel stížnost Denisy Rohanové kvůli vyloučení z lednových prezidentských voleb. Prezidentka spolku Česká asociace povinných, který pomáhá lidem v dluzích a exekucích, potvrdila pro iportaL24.cz, že žádá o odklad voleb a vykonatelnosti usnesení Nejvyššího správního soudu (NSS).
NSS před dvěma týdny rozhodl, že se Rohanová nemůže jako kandidátka účastnit prezidentských voleb a že ministerstvo vnitra, které ji zaregistrovalo jako kandidátku, nemělo brát její kandidátní listinu vůbec v potaz.
Problém u Rohanové spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny, kterým skončil mandát loni. V té době však ještě nebyly prezidentské volby vyhlášené. Zákon nicméně takový postup výslovně nezapovídá. »Argument zní tak, že poslanci chytračili a protáhli si politickou moc a vliv. Jenže Nejvyšší správní soud rozhodl úvahou a výkladem. Zákon totiž nic takového, že kandidatura musí být podána až po dni vyhlášení voleb, neobsahuje,« uvedla dnes pro iportaL24.cz Rohanová.
»Ve svém usnesení Nejvyšší správní soud konstatoval ve všech bodech, že jsem neporušila žádný zákon. Tam není nic o tom, že bych porušila jeden jediný paragraf,« upozornila Rohanová. Podle ní je zákon o přímé prezidentské volbě nedokonalý tím, že je zde stanoven poslední den, kdy lze podat přihlášku na ministerstvo vnitra, ale již nespecifikuje den první. »To je ale vada zákona, ne moje. Já jsem vše dodržela,« dodala.
Předpokládá, že Ústavní soud nebude celou záležitost protahovat a rozhodnutí oznámí do počátku prvního kola, které je naplánováno na 13. a 14. leden 2023. Varianty jsou podle ní tři. »Buď mě k volbám nepřipustí, a pak Ústavní soud nebude tou poslední instancí a já se obrátím na Evropský soud pro lidská práva. Nebo mě připustí a nechá původní termín. Třetí varianta je ta, co požaduji, aby byly volby odloženy o pár dní, o které jsem byla v kampani znevýhodněna Nejvyšším správním soudem,« řekla Rohanová pro iportaL24.cz s dodatkem, že současný mediální záběr je u připuštěných kandidátů logicky mnohem větší.
NSS se kandidaturou Rohanové zabýval na základě podnětu podaného skupinou senátorů, kteří podpořili Marka Hilšera. Stížnost směrem k Ústavnímu soudu podal v minulých dnech i podnikatel Karel Janeček. K volbám je aktuálně připuštěno devět kandidátů, jeden z nich v březnu nahradí stávající hlavu státu Miloše Zemana, jemuž v tu dobu vyprší druhé funkční období a podle Ústavy již znovu kandidovat nemůže.
(pk)
“ NSS se kandidaturou Rohanové zabýval na základě podnětu podaného skupinou senátorů, kteří podpořili Marka Hilšera.“
—–V článku nejsou jména a stranická příslušnost senátorů , kteří podali podnět k porušení volebního zákona a tím, podle mne, manipulují volbu prezidenta ČR.
–Již v této fázi jsou volby prezidenta ČR, podle mne, neplatné.
„Jenže Nejvyšší správní soud rozhodl úvahou a výkladem. “
——-
T.zv.soudci Nejvyššího správního soudu tím, že porušili ZÁKON ztratili postavení soudců a stali se SOUKROMÝMI OSOBAMI. pokud se vydávají za soudce, tak se dopouštějí, podle mne , trestného činu podvodu.
Chceme li si hrát na demokracii nemohou t.zv. soudci vydávat svoje úvahy a výklady (čeho ?) za zákon ani jimi zákony nahrazovat.
V demokracii mohou vydávat zákony JEN zástupci LIDU – poslanci.
V některých kapitalistických zemích rozhodují t.zv. soudci nezávisle na zákonech -jejich nezákonná rozhodnutí neplynou z vůle LIDU ale z uplatnění FYZICKÉHO násilí obušky, pouta, psi na lidi, policejní koně, vězení, loupeže, mučení, zabíjení.
Spolu s Baštou jediný vlastenecký kandidát. Středula je taková levicovà pražská kavárna.
Jasná volba!
Je sympaticka. Ja ji snad budu volit. Když US dostane rozum, mam konečně svou volbu.