Spolupráce mezi Čínou a EU má silnou odolnost a potenciál

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning na pravidelné tiskové konferenci řekla, že čínsko-evropská spolupráce zakořeněná na pevném základě veřejného mínění, širokých společných zájmů a podobných strategických aspirací, má silnou odolnost a potenciál.

Německý kancléř Olaf Scholz výslovně vyjádřil svou podporu globalizaci a řekl, že »oddělení« je zcela špatná cesta a Německo musí obchodovat s mnoha zeměmi, včetně Číny. Výkonný místopředseda Evropské komise pro hospodářské věci Valdis Dombrovskis se rovněž domnívá, že »oddělení« od Číny není pro podniky EU možnost a EU by měla nadále udržovat pragmatické kontakty s Čínou. V tomto ohledu Mao Ning uvedla, že čínská strana vysoce ocenila relevantní prohlášení evropské strany.

»Čína rovněž podporuje globalizaci a je proti oddělení. Na pozadí současného poklesu světové ekonomiky je dodržování otevřenosti a spolupráce a posílení hospodářských a obchodních vazeb prospěšné nejen pro Čínu a EU, ale také přispěje k oživení světové ekonomiky. Čína a EU jsou důležitými hospodářskými a obchodními partnery pro vzájemný prospěch a výhodnou spolupráci,« uvedla Mao Ning.

Loni objem obchodu mezi Čínou a EU poprvé překročil 800 miliard dolarů a obousměrné investice přesáhly 270 miliard dolarů. Od ledna do srpna letošního roku činil objem obchodu mezi Čínou a EU celkem 575,22 miliardy dolarů, což se meziročně zvýšilo o 8,8 procenta. EU investovala do Číny 7,45 miliardy amerických dolarů, což se meziročně zvýšilo o 121,5 procenta. Hospodářská, obchodní a investiční spolupráce mezi Čínou a Evropou poskytuje pozitivní podporu pro rozvoj obou stran.

Mao Ning zdůraznila, že Čína je ochotna spolupracovat s evropskou stranou na podpoře většího rozvoje bilaterální spolupráce v různých oblastech a přinést hmatatelnější výhody pro obyvatele obou stran.

Volby v Lesothu

Nedávno byly oznámeny výsledky lesothských parlamentních voleb. Nově založená strana Revoluce pro prosperitu získala téměř polovinu křesel v parlamentu, stala se největší stranou a očekává se, že bude vést formování kabinetu.

Mao Ning za Čínu poblahopřála Lesothu k úspěšným parlamentním volbám. V současné době se vztah mezi Čínou a Lesothem těší zdravé dynamice rozvoje a spolupráce v různých oblastech se prohlubuje. Čína je ochotna pokračovat ve spolupráci s novou lesothskou vládou na prosazování nového pokroku v bilaterálních vztazích.

Čína a Srbsko jsou spolehlivými partnery

Srbská premiérka Ana Brnabićová nedávno v rozhovoru uvedla, že srbský vývoz do Číny se v posledních desetiletích zvýšil 152krát. Navzdory dopadům epidemie nového koronaviru byl celkový obchod mezi Srbskem a Čínou loni stále blízko pěti miliardám eur. Čína vždy pevně podporovala otevírání se na vysoké úrovni a přinášela rozvojové příležitosti všem zemím světa. Mao Ning uvedla, že oceňujeme pozitivní prohlášení premiérky Brnabićové. Čína a Srbsko jsou spolehlivými partnery. Hospodářská a obchodní spolupráce mezi oběma stranami zaznamenala skokový pokrok a přinesla oběma národům hmatatelné výhody. Nejde ale pouze o Srbsko, Čína se již stala hlavním obchodním partnerem více než 130 zemí a regionů.

Mao Ning uvedla, že v posledních deseti letech byl celkový kumulativní čínský obchod se zbožím 262,3 bilionu jüanů, včetně 117,6 bilionu jüanů dovozu s průměrným ročním růstem 4,7 procenta. Čína využila 1,2 bilionu amerických dolarů zahraničního kapitálu s průměrným ročním růstem pět procent. Čínské investiční akcie v zahraničí rostly z méně než 0,6 bilionu amerických dolarů na více než 2,7 bilionu amerických dolarů a jsou na třetím místě na světě. Čína svými praktickými činy významně přispěla k podpoře globálního hospodářského růstu a budování otevřeného světového hospodářství.

Světová ekonomika v současné době čelí mnoha výzvám a unilateralismus a protekcionismus stoupají, připomněla Mao Ning s tím, že Čína bude pevně podporovat ekonomickou globalizaci a bude nezvratně podporovat otevírání se na vysoké úrovni a urychlí výstavbu nového rozvojového modelu. Čína poskytne více tržních příležitostí, investičních příležitostí a růstových příležitostí pro podniky v různých zemích.

V odpovědi na otázku sdělovacích prostředků ohledně toho, že nová britská vláda možná označí Čínu za »hrozbu«, Mao Ning poukázala na to, že Čína vždy vedla nezávislou a mírovou zahraniční politiku. Čínský rozvoj přináší příležitosti všem zemím na světě, nikoli hrozby a výzvy.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy