Výzkum mineralogů Národního muzea v geoparku Kraj blanických rytířů přinesl dva nové minerály – zvěstovit a argentotetraedrit. Zvěstovit dostal jméno podle obce Zvěstov, na jejímž katastru leží místo objevu Stříbrnice u Zvěstova. Druhým nově popsaným minerálem je argentotetraedrit, nalezený a popsaný nejen u Stříbrnice, ale také ve slovenské Kremnici a švýcarském Legenbachu. Informoval o tom Jiří Pavelka z Českého svazu ochránců přírody Vlašim.
Podle něj se ukazuje, že národní geopark Kraj blanických rytířů skrývá cenné geologické poklady. Objev nových minerálů na území Česka byl naposledy mezinárodně uznán v letech 2016 a 2017. Šlo o příbramit a bytízit z příbramských hald, a v roce 2017 o takzvaný staročéskéit z vrchu Kaňk u Kutné Hory.
»Nové minerály se nenacházejí každý den, a tak můžeme být pyšní, že se takový objev uskutečnil právě na Stříbrnici u Zvěstova«, řekl Jiří Pavelka.
Geopark označuje území se zajímavými a vzácnými geologickými fenomény, atraktivní turistickou nabídkou a aktivní místní komunitou. Národní geopark Kraj blanických rytířů byl vyhlášen v roce 2014 na pomezí tří krajů – Středočeského, Jihočeského a kraje Vysočina. Páteř geoparku tvoří Blanická brázda od Mladé Vožice po město Sázava. Na západě toto území dosahuje k Voticím a na východě k Ledči nad Sázavou.
O unikátním nálezu nových minerálů napsali geologové Luboš Vrtiška a Jiří Sejkora ve vlastivědném časopise Pod Blaníkem č. 2/2022. Ve svém článku dokazují, že vědecké objevy nových druhů organismů či minerálů nejsou výsadou neprobádaných oblastí, ale že je lze učinit i na území České republiky s přebohatou historií přírodovědného výzkumu.
(mac, čtk)
FOTO – podblanickeekocentrum.cz/Luboš Vrtiška, Jiří Sejkora