Írán vyšel z války na Blízkém východě posílený, domnívá se téměř veškerá izraelská veřejnost. Průzkum rovněž zdůrazňuje hlubokou izraelskou nespokojenost s řešením konfliktu, ale také silnou podporu vojenským operacím v Libanonu.
Průzkum byl proveden mezi 17. a 20. červnem na vzorku 3644 lidí Hebrejskou univerzitou v Jeruzalémě a Institutem Agam po podpisu rámcové dohody mezi Spojenými státy a Íránem o ukončení války.
92 % respondentů se domnívá, že Írán zvítězil nebo že je to země , která z vojenského konfliktu nejvíce profitovala, zatímco 83 % se domnívá, že dlouhodobá bezpečnost Izraele byla oslabena.
Netanjahuovi voliči jsou přísnější
Voliči v pravicovém bloku, hlavní základně premiéra Benjamina Netanjahua, jsou nejpřísnější: 93 % věří, že válku vyhrál Írán.
Velká většina je také proti protokolu o dohodě mezi Íránem a USA: 63 % respondentů jej odmítá, oproti pouze 12 %, kteří jej schvalují.
Asi tři čtvrtiny dotázaných, tedy 72,5 %, uvedly, že nevěří Netanjahuovým prohlášením o úspěchu izraelského válečného tažení, a 56 % považuje jeho řízení útoku za »neúspěšné« nebo »průměrné«.
Podpora jeho setrvání u moci klesla v červnu na 29 % ve srovnání se 40,5 % na začátku března.
Průzkum ukazuje jasnou podporu pro použití vojenské síly pro bezpečnost Izraele: 48 % respondentů je pro rozsáhlý vojenský útok v Libanonu proti Hizballáhu, a to i s rizikem vyvolání konfliktu s Washingtonem. Pouze 21 % je proti.
(is)
KOLÁŽ – AI
