Červenka přehrál Jágra a pardubický favorit má první tři body

V nejostřeji sledovaném utkání dnešního programu prvního kola extraligy porazili hokejisté Pardubic na vlastním ledě Kladno 5:1. Šlo o setkání bývalých spoluhráčů z jednoho reprezentačního útoku a domácí navrátilec Roman Červenka mohl být spokojenější než Jaromír Jágr. Návrat do České republiky oslavil kapitán letošních mistrů světa dvěma asistencemi, 52letý veterán Jágr si nakonec připsal jednu.

»Prvních pár minut byl soupeř aktivnější, lépe bruslil, ale postupem času jsme se zlepšovali, přebírali jsme iniciativu. První třetinu jsme uhráli 2:0, to nás zklidnilo, začali jsme hrát hokej, který si představujeme a myslím, že jsme odehráli dobrý zápas,« citovaly webové stránky Dynama, jednoho z hlavních favoritů na titul, hlavního kouče Marka Zadinu.

V utkání dvou ambiciózních soupeřů vyhrál Liberec díky povedené první třetině 2:1 v Brně. Venku uspěla ještě Plzeň, která ovládla prodloužení na ledě Vítkovic. Dvakrát to dnes skončilo 4:2 pro domácí – totožným výsledkem porazila Mladá Boleslav Olomouc i Litvínov hradecký Mountfield 4:2. Čisté konto slaví České Budějovice, které přehrály Karlovy Vary 3:0.

Již včera v předehrávce porazila Sparta třinecké Oceláře rovněž 3:0. Duel byl posunut kvůli dnešnímu utkání fotbalistů z Letné v slavné Lize mistrů proti Salcburku (více zde).

Letošní ročník hokejové extraligy má stejný systém, na jaký jsou fanoušci zvyklí z posledních sezon. Nejprve se odehraje 52 kol základní části. První čtyřka má jisté čtvrtfinále play off, týmy od 5. do 12. místa čeká předkolo. Třináctý v pořadí má po sezoně a čtrnáctý se utká v baráži s vítězem první ligy. Největším outsiderem je znovu Kladno.

* * *

HC Dynamo Pardubice – Rytíři Kladno 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Smejkal (L. Sedlák, Červenka), 19. R. Kousal (Radil, M. Kaut), 29. M. Kaut (R. Kousal, Šustr), 31. L. Sedlák (Červenka), 48. M. Kaut (Čerešňák) – 43. Filip (Jágr, Pytlík). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Hynek, J. Svoboda. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 9982.

HC Kometa Brno – HC Bílí Tygři Liberec 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 58. J. Kos (Konečný, Postava) – 5. Lantoši (Krutil, Melancon), 7. Faško-Rudáš (Filippi, Melancon). Rozhodčí: Kika, Vrba – Lederer, Blažek. Vyloučení: 4:1. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 6947.

HC Verva Litvínov – Mountfield Hradec Králové 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 13. Gut (Polášek), 30. Gut (M. Sukeľ), 47. Czuczman (M. Pekař, D. Zeman), 55. O. Kaše – 10. Jergl (Miškář, Blain), 59. Pour. Rozhodčí: Zeliska, Šindel – Šimánek, Hnát. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4562.

HC Vítkovice Ridera – HC Škoda Plzeň 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Abdul (Nellis, Košťálek), 31. Nellis (Yetman, Abdul) – 21. D. Simon (Klepiš, Rubins), 52. Mertl (Archambault, Zámorský), 62. Merežko (Holešinský). Rozhodčí: Mrkva, Šír – Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:2. Diváci: 4925.

Banes Motor České Budějovice – HC Energie Karlovy Vary 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 29. M. Beránek (M. Doudera, Kachyňa), 40. Gulaš (Reilly, O. Kovařčík), 59. Ordoš (M. Doudera, Valský). Rozhodčí: Pražák, Ondráček – Zíka, Thuma. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 6095.

BK Mladá Boleslav – HC Olomouc 4:2 (0:2, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 25. Z. Doležal (Jánošík, F. Pavlík), 44. Skalický (Fořt), 55. Jánošík, 59. Lakatoš (Fořt) – 15. Fridrich (Rašner, Nahodil), 16. P. Musil (Orsava, Sirota). Rozhodčí: Mejzlík, Květoň – Frodl, Kajínek. Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 3018.