Není to poprvé. Už bývalý ministr financí Miroslav Kalousek sondoval možnost prodat pivovar Budvar. Naštěstí to tehdy nevyšlo. Jak se ale v těchto dnech ukázalo, tento nápad nezapadl.
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 začala tím, že pro rok 2023 je třeba snížit deficit státního rozpočtu. Což se dá udělat třeba tak, že se »musíme zabývat možností prodeje majetku státu, který není podstatný pro vykonávání jeho hlavních funkcí«. Jako bych slyšel ozvěnu Kalouskových slov, že stát tu není od toho, aby vařil pivo.
Zbavovat se ale majetku, který pravidelně vynáší, je jako prodat pověstnou slípku, co snáší zlatá vejce. Kromě toho na Budvaru je nejcennější ochranná známka, o níž vedl a vyhrál řadu sporů. Zejména američtí pivovarníci by přivítali, kdyby jim taková konkurence odpadla. Nelze totiž vyloučit, že případný kupec by v jejich zájmu Budvar zavřel. Pivo této značky se teď totiž nesmí vařit jinde než v Českých Budějovicích a má tak skvělou pověst, že se uplatňuje na mnoha trzích, především v Německu či Polsku.
Jsem rád, že se proti návrhu předsedkyně Sněmovny ihned ohradil ministr zemědělství Zdeněk Nekula z KDU-ČSL. A tak se i širší veřejnost dozvěděla, že tržby podniku loni překonaly poprvé tři miliardy korun a jeho zisk činil 305 milionů korun. Věřím, že zdravý, i ten ekonomický rozum zvítězí a Budvar zůstane státu. Ten v něm pivo nevaří, to mají na starosti zaměstnanci a vedení podniku, ale má z jeho skvělých výsledků prospěch. A s ním i my ostatní, a to nejen u orosené sklenice.
Petr Braný, předseda Klubu zastupitelů KSČM v Českých Budějovicích