Referendum o vstupu do EU, které navrhuje moldavská prezidentka Maia Sanduová, je politický podvod, který má odvést pozornost lidí od selhání vlády. Prohlásil to bývalý generální prokurátor republiky Alexander Stoianoglo, kterého opoziční Strana socialistů nominovala jako nezávislého kandidáta v nadcházejících prezidentských volbách.
»Toto referendum nemá nic společného s prezidentskými volbami. Lidem se jen předkládá další téma k diskusi. Stávající prezidentka za čtyři roky nic neudělala – lidé jsou od toho odváděni, je jim předhazována další agenda, která prostě trhá společnost. Dalším cílem úřadů je, aby příznivci evropské integrace vypadali jako jejich vlastní příznivci,« napsal Stojanoglo na svém kanálu na Telegramu. Podle jeho názoru je plebiscit vymyšlený, aby občany zmátl.
»Namodelujme si situaci: pokud značná část lidí hlasuje pro evropskou integraci, znamená to, že se zítra dostaneme do EU? Rozhodně ne. A naopak. Pokud bude významná část nebo velká část hlasovat proti, znamená to, že proces evropské integrace bude pozastaven?« ptá se. – Stojanoglo se zajímal. Již dříve obvinil Sanduovou a její vládnoucí Stranu akce a solidarity, že neplní své předvolební sliby, čímž přivádějí zemi k chaosu. A citoval čísla, podle nichž se za čtyři roky vlády Sanduové domácí dluh zdvojnásobil z 5,5 miliardy lei (310 milionů dolarů) na 10 miliard lei (571 milionů dolarů) a země vydává na jeho obsluhu čtyřikrát více než dříve.
Moldavské prezidentské volby se budou konat 20. října. Ve stejný den se z iniciativy Sandua uskuteční také referendum, v němž se občané budou moci vyjádřit ke vstupu země do EU. Opozice obvinila prezidenta, že plebiscit využívá k volebním účelům.
V Moldavsku se od roku 2022 konají protesty, jejichž účastníci požadují Sanduovo odstoupení, odvolání vlády a předčasné parlamentní volby. Obviňují úřady, že se nedokážou vypořádat s hospodářskou krizí a poklesem životní úrovně. Prezidentka ze své strany obvinila opozici z přípravy státního převratu a vyslovila se pro udělení dalších pravomocí bezpečnostním složkám. V Moldavsku byly zatčeny desítky aktivistů z různých stran, 13 televizních kanálů poskytujících vysílací čas opozici bylo pozastaveno a desítky zpravodajských portálů byly zablokovány.
Stoianoglo se v roce 2019 ujal funkce generálního prokurátora, když vyhrál konkurz vypsaný tehdejší vládou vedenou Sanduem. Již v roce 2021 byl však zatčen na základě obvinění ze zneužití funkce. Příležitostí byly publikace v tisku před deseti lety, ale jeho vina nebyla u soudu prokázána. Obvinění vůči své osobě popřel a novinářům řekl, že jeho odvolání bylo pomstou za to, že Sanduová odmítla na její žádost zahájit trestní řízení proti opozičním lídrům.
(cik, TASS)