Vzácné »kousky« starého nábytku z masivu (z poctivého dřeva) samozřejmě hýčkáme, však byly a jsou drahé, mnohdy jde o unikátní a nenahraditelné truhlářské výrobky. Pokud je doma máme, pak obrazu jejich podřizujeme vše.
Teprve čistý nábytek je opravdu krásný, protože vynikne struktura, lesk, barevnost i kování. Proto jej hýčkáme, leštíme a pravidelně zbavujeme prachu, starých vosků a leštidel. Kupujeme k němu obrazy, aby doplnily dokonalost práce starých mistrů truhlářského řemesla. Postarší nábytek potřebuje jemu odpovídající prostor, což mu těžko například v panelákovém bytě můžeme poskytnout.
Následující pracovní postupy jsou vhodné nejen pro nábytek z masivu (z »poctivého« dřeva), ale i pro nábytek dýhovaný. Úspěch čištění závisí záleží na hloubce poškození politury a na tom, zda nedošlo k poškození dřeva či dýhy.
Čištění přírodního povrchu (bez politury či lakování)
Nábytek omyjte tzv. regeneračním prostředkem, který připravte ze čtyř dílů lihu a jednoho dílu lněného oleje. Tento roztok neporuší povrch, pouze staré vosky, leštící prostředky a letitou špínu. Dřevo ani dýhu nepoškodí! Směs roztírejte čistým lněným hadříkem, občas ho přeložte, abyste pracovali s čistou plochou hadříku. K očistě velmi špinavého nábytku můžete použít drátěnku s jemnými kovovými šponami (číslo 000). Netlačte na ni a pracujte ve směru let, abyste nepodrápali spodní povrch. Potom otřete nábytek čistým hadrem namočeným do lihu. Po očistě je nutné nové voskování, případně nanesení francouzské politury (šelakového lesku).
Čištění barveného povrchu
Vrstvu špíny z bezbarvého anebo lakovaného nábytku odstraníte mytím teplou mýdlovou vodou. Plochu nesmíte příliš namáčet, protože voda by mohla proniknout do spojů a jemných prasklin a způsobit jejich nabobtnání. Umyjte co největší plochu v co nejkratším čase, pracujte shora dolů, aby se zabránilo potřísnění ošetřených ploch. Nábytek rychle otřete čistou vodou a povrch okamžitě vyleštěte měkkým suchým flanelem.
Lakovaný nábytek ve vysokém lesku je drahý, protože technologie jeho výroby je velmi pracná. Lak je totiž nanesený v několika vrstvách. Stejně jako je módní, je i zrádný, protože je na něm vidět každý otisk a je choulostivý na poškrábání. Lakovaný nábytek nejdřív nasucho zbavte prachu antistatickou prachovkou. K mokrému čištění jsou nejlepší speciální čisticí přípravky, ale obvykle stačí když šmouhy dobře otřete vyždímaným měkkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě a pak opatrně, leč důkladně, osušíte.
Čištění dýhovaného nábytku
Na čištění masivního a dýhovaného dřevěného nábytku jsou nejlepší prostředky na alkoholové bázi. Nepoužívejte na čištění saponát, vytvořil by se na povrchu lesklého laku matný film.
Opatrně i s mikrovláknovou utěrkou. Ty nejlevnější se hodí na mytí obyčejných laminovaných dvířek, méně už na lakované plochy. Levná utěrka má kraje obšité syntetickou nití, tedy – s tvrdým i hranami, které lak (zvláště když přitlačíte) mohou poškrábat.
A ještě na závěr jedna moudrá »babská« rada: Lehce zavlhlý hadřík s trochou toaletního mýdla zabírá na hodně ohmataná místa (kolem klíče, kliky či hrany skříně), proto babičkám bohatě stačil…
(jan)
ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay