Sonda Áditja-L1 dosáhne svého cíle v polovině ledna 2024, studuje sluneční vítr

Indická kosmická sonda Áditja-L1 dosáhne Lagrangeova bodu L1, ze kterého bude pozorovat Slunce, v polovině ledna 2024. Oznámil to šéf indické kosmické agentury (ISRO) Shridhara Panicker Somnath.

První automatická indická sonda pro výzkum Slunce Áditja-L1 byla vypuštěna na oběžnou dráhu Země 2. září, o téměř tři týdny později byla sonda navedena na trajektorii k Lagrangeovu bodu L1, který se nachází 1,5 milionu km od Země. Sonda již začala shromažďovat vědecké údaje o slunečním větru.

»Cesta ze Země do Lagrangeova bodu L1 trvá téměř 110 dní. Proto ho sonda dosáhne do poloviny ledna,« citovala Somnatha tisková agentura ANI. Podle něj poté stanice zahájí plnohodnotná pozorování Slunce.

Somnath rovněž uvedl, že vesmírná agentura plánuje řadu testů v rámci příprav na první indickou pilotovanou misi Gaganyaan. První z nich se uskuteční 21. října. ISRO vypustí obytný modul do výšky 11-14 kilometrů, který se následně vrátí zpět. Termíny dalších nejméně tří plánovaných testů nebyly upřesněny. Původně plánovaný start v roce 2022 je nyní předběžně naplánován na roky 2024-2025.

Lagrangeovými body se nazývají určité polohy v soustavě dvou vesmírných těles, v nichž díky absenci jakýchkoli jiných sil, kromě gravitace prvních dvou, může třetí těleso zůstat vůči těmto tělesům nehybné. Tento jev objevil v roce 1772 matematik Joseph Louis Lagrange, po němž byl později pojmenován.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy