Iniciativa Nespokojení jménem jejího předsedy Jiřího Paroubka napsala dopis šéfovi Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefu Středulovi. Toho expremiér zkritizoval za nečinnost ve složité sociální situaci, za postup v prezidentské volbě i za víkendová slova na sociální síti směrem k předsedovi Asociace samostatných odborů Bohumíru Dufkovi.
»Vážený pane předsedo, iniciativa Nespokojení, jejímž předsedou mám tu čest být, je znepokojena politickým vývojem v naší vlasti a také jistou pasivitou ČMKOS v této věci,« uvádí Paroubek na úvod svého dopisu Středulovi. »Bohužel, musíme konstatovat, že značná pasivita konfederace pod Vaším vedením způsobila to, že veřejné protesty, které probíhají v naší zemi, přestali organizovat odboráři – tradičně v minulosti více méně spjatí s levicí – a začali je organizovat lidé, jejichž politické pozadí je poněkud nejasné. Respektive, které je možné považovat bez jakéhokoliv přehánění spíše za krajní pravici. Tím netvrdím, že tento postoj zastávají ve všech otázkách. Zcela jednoznačně jsou organizátoři těchto demonstrací v sociální oblasti velmi vnímaví k problémům běžných občanů,« píše se dále v dopisu.
Podle Paroubka ČMKOS v čele se Středulou vede v zásadě kabinetní politiku vyjednávání s vládou, která nepřináší žádné viditelné výsledky, které by vedly ke zlepšení sociální situace zaměstnanců i dalších skupin obyvatelstva. »V tuto chvíli jde především o problém vládou prosazeného zmrzačení valorizačního vzorce pro výpočet důchodů k 1. 6. 2023. Kromě toho chce vláda prosadit také pozdější nástupy do důchodu pro dnešní mladé lidi, kdy počítá s odchodem až v 68 letech,« napsal Paroubek.
Připomněl, že ve Francii v tuto chvíli o podobných otázkách probíhá ostrý politický boj a tamní odboráři vyvolali už sedmé kolo protivládních protestů. »Vyvolali celou řadu masových demonstrací, stávek a velmi vážně mluví o vyhlášení opakované generální stávky. Kromě jiného jde ve Francii o prodloužení věku odchodu do důchodu na 64 let. Tedy Francouzi by odcházeli do důchodu o 4 roky dříve než by po ‚reformě‘ odcházeli do důchodu naši občané. Rádi bychom věřili tomu, že Vás tyto kroky vlády také znepokojují. Chceme Vás proto vyzvat, abyste podobně jako naši přátelé, odboráři ve Francii, využil všech prostředků a vlivu, které máte v odborech, k uspořádání protestních demonstrací a stávek v celostátním rozsahu. Spokojit se s vyjádřením, jak to v jednom z televizních rozhovorů v létě učinil jeden z Vašich místopředsedů v ČT, že české odbory nejsou revoluční, ale reformistické, je málo. Francouzské odbory, které organizují protestní akce ve Francii, jsou až na malé výjimky rovněž reformistické. A přesto vystupují velmi radikálně vůči vládě. Hájí totiž zájmy pracujících,« stojí dále v dopisu.
Kritika za Nerudovou i bafuňáře ODS
Spolek Nespokojení uvedl, že se znepokojením sleduje také některé Středulovy politické kroky z poslední doby. »Váš politický debakl ve volební kampani při prezidentské volbě a ‚předání‘ hlasů Vašich podporovatelů jasně pravicové kandidátce Danuši Nerudové, byl otřesným politickým zážitkem. Byla to politická chyba prvního řádu. Ještě větší chybou však bylo, že jste přijal financování své volební kampaně od jednoho z bafuňářů Občanské demokratické strany,« vypočítal Paroubek.
Podle něj třetí chybou, které se šéf ČMKOS dopustil, byla kritika kolegy z partnerské odborářské ústředny Dufka za jeho projev na protivládní demonstraci tuto sobotu na Václavském náměstí.
Dufek ve svém projevu na Václavském náměstí uvedl následující: »Dovolím si zde říci, že máme svoje ideje, máme program, víme, jak na to, a věřím, že to společně dokážeme. Podívejte se, jak to vypadá v naší republice. Skopčáci skoupili všechny firmy a dnes nám diktují, a vypadáme jako kolonie, která do Evropy jenom patří. Na druhé straně vysávají naši republiku, jako pijavice.«
Dále upozornil na to, jak málo peněz zůstává v české ekonomice, jak si žijí naši občané. Zdůraznil, že »nejsme občané druhé kategorie! Protože pracujme stejně kvalitně, jako například Němci. Ale, podívejte se na platy, které máme. Nedávají ani jednu třetinu a vše ostatní odteče mimo českou republiku. Jsem přesvědčen o tom, že se dá všechno ještě zachránit, a to jednoznačně v Parlamentu, a odpovídám za vás, a to vyhranými volbami. Parlament, který zde máme, ten není vůbec schopen se vzpamatovat, a proto budeme muset sáhnout i k nátlakovým akcím a hledat určitou alternativu,« dále prohlásil.
Poté Dufek uvedl, že vláda a strany vládní koalice neustále říkají, že lidé, běžní občané, nic neznamenají, a proto se demonstrujících zeptal: »Chcete nátlakové akce? Myslíte si, že si musíme nechat vnutit tak vysokou inflaci, kterou zde zažíváme, a která je nejvyšší v Evropě? Myslíte si, že musíme platit nejdražší benzín, naftu a telefonní služby?« Odpověděl mu souhlas demonstrujících občanů, že nikoliv.
»Včera mě opravdu naštval Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů. Ta nemá s odbory naštěstí nic společného. Slova o ‚skopčácích‘ nebo výzvy ‚když to nejde po dobrým, půjde to po zlým‘, jsou pro mě zcela nepřijatelná,« napsal na Twitteru Středula.
»Věříme, že chcete sloužit pracujícím«
Paroubek svůj kritický dopis šéfovi ČMKOS uzavírá těmito slovy: »Přes všechny chyby, kterých jste se dopustil v poslední době, věříme, že chcete sloužit zájmům pracujících. Jedinou cestou, jak to můžete prokázat je, že se odbory pod Vaším vedením stanou silnou opoziční silou v zemi. Pokud k tomu ovšem nemáte sílu anebo schopnosti či ochotu, měl byste z čela odborového hnutí v zájmu věci zaměstnanců co nejdříve odejít.«
Spolek Nespokojení má být základem nového levicového hnutí. To má vzniknout na konci léta a zúčastnit se již voleb do Evropského parlamentu v příštím roce. Paroubek počítá s širokou koalicí levicových subjektů, kde by kromě České suverenity, strany DOMOV či České strany národně sociální mohli participovat i komunisté či sociální demokraté.
(pk)
AspenStředula je gauner co táhne s vládou. Na pracující prdí.
Žluťák Středula je Fialův kůň.
Aspen
Paroubek ma pravdu. Stredula, to je Aspoň!!!
Taky se mi nelíbí-něco jako „odbory“ v USA….