České předsednictví EU se pochlubilo, že se dnes velvyslanci zemí Evropské unie shodli na parametrech cenového stropu na ruskou ropu převáženou tankery. Podle dohody skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 se klíčová ruská exportní surovina nebude moci prodávat za více než 60 dolarů (1390 korun) za barel. EU by měla dohodu potvrdit ještě během tohoto víkendu. Není přitom bez zajímavosti, že se o víkendu také uskuteční jednání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců v čele s Ruskem, tedy skupina označovaná jako OPEC+, a očekává se, že kvůli nižší poptávce a na podporu cen zavede další omezení těžby ropy.
Minulý týden G7 navrhla strop v rozmezí 65 až 70 USD, některé unijní země v čele s Polskem však požadovaly jeho snížení. Současná tržní cena ruské ropy Ural se totiž pohybuje pod 70 USD. Unie se proto v posledních dnech usnesla na 60 USD, Varšava však požadovala další opatření zajišťující, že Rusku příjmy skutečně klesnou. Podle polského velvyslance Andrzeje Sadoše proto dohoda obsahuje dodatek, že strop bude alespoň o pět procent nižší, než je tržní cena ruské ropy.
Shodu na cenovém stropu mezi členskými zeměmi bezprostředně po jednání velvyslanců uvítal Bílý dům. »Stále věříme, že cenový strop pomůže omezit možnost Putina profitovat z ropného trhu, aby mohl dál financovat válečnou mašinérii, která nadále zabíjí nevinné Ukrajince,« emotivně se vyjádřil mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. Výše stropu je podle něho vhodně stanovena.
Již v pondělí vstupuje v platnost zákaz dovážet po moři ruskou ropu do EU, strop se tak bude týkat dodávek mířících do jiných zemí. Nové omezení by mělo začít platit také od pondělka. Rejdařské společnosti nebudou moci přepravovat ropu, kterou by Moskva prodávala nad stanovenou cenou. Neměly by jim být také poskytovány pojišťovací služby. Společnosti ze západních zemí tvoří podstatnou část dopravců ruské ropy, proto by podle diplomatů mělo Rusko opatření pocítit.
Varování odborníků unijní věrchuška neposlouchá
Některé unijní země přitom sebezáchovně nechtěly, aby byl strop příliš nízký a Rusko výrazně neomezilo vývoz ropy, což by produkt na trhu pravděpodobně značně prodražilo.
V každém případě zůstávají nad dalším fungováním trhu s ropou otazníky. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) již v polovině listopadu varovala, že zákaz nakupovat v EU ruskou ropu a ropné produkty dopravované po moři znamená spolu s cenovým stropem na ruskou ropu bezprecedentní nejistotu.
Trh s ropou už teď podle ní zatěžují vysoké ceny a nepříznivý výhled globální ekonomiky. »Blížící se embarga, která země EU zavádějí na ruskou ropu a ropné produkty, a zákaz uvalený na služby poskytované po moři budou na trhu s ropou znamenat další tlak na rovnováhu a především na už tak mimořádně napjaté trhy s naftou,« uvedla agentura.
Současně upozornila, že evropská sedmadvacítka bude muset nahradit jeden milion barelů ropy a 1,1 milionu barelů ropných produktů denně, které dosud dodávali Rusové. Nedostatek je už dnes patrný zejména u nafty, která je z toho důvodu i dražší.
OPEC+ zřejmě sníží těžbu, nemá zájem na snižování cen
Skupina 23 těžebních zemí v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem (OPEC+) zvažuje dopady očekávaného zákazu vývozu ropy z Ruska a zavedení cenového stropu na ruskou ropu a mohly by na svém zasedání v neděli zavést další omezení těžby, uvedl server televize CNBC.
Skupina se k nevoli zejména USA již na začátku října dohodla na snížení těžby od listopadu o dva miliony barelů denně. Agentura Bloomberg dnes uvedla, že podle jejího průzkumu kartel OPEC snížil těžbu o jeden milion barelů, Rusko však před začátkem platnosti sankcí těžbu zvyšovalo.
Americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ) sice nedávno napsal, že by skupina mohla zvýšit těžbu o 500 000 barelů denně, OPEC+ ale signalizovala, že by mohla naopak přijít s větším omezením produkce, aby podpořila ceny ropy.
Analytička společnosti RBC Capital Markets Helima Croftová uvádí, že od nynějšího zasedání OPEC+ se neočekává zvýšení těžby a že existuje vysoká pravděpodobnost hlubšího snížení těžby. Na trhu je podle ní mnoho nejistoty a delegáti musejí zohlednit, co se stane s poklesem poptávky v Číně a s těžbou ropy v Rusku. Snížení těžby očekávají i další analytici.
Konečné rozhodnutí ale bude podle nich záviset i na tom, jakou změnu by na trh mohlo přinést zavedení sankcí na ruskou ropu. Rusko se již dříve nechalo slyšet, že za regulované ceny nebude ropu dodávat. V předstihu přitom výrazně zvyšuje vývoz do zemí, jako je například Čína nebo Indie, které se sankčního klání neúčastní. Kreml už dříve varoval, že pokus o zavedení cenového stropu na ruskou ropu způsobí více škody než užitku.
Zastropování tak skutečně může v konečném důsledku přinést pro evropské země ještě vyšší ceny. Tleskat tomu nepochybně budou vývozci ropy, zejména země OPEC. A ruská ropa za vyšší ceny poteče dál, jen jinými cestami, například i jako dosud do USA…
Ivan Cinka