Na rozvoj pokročilé srovnávací mikroskopie cílí nový česko-jihokorejský projekt. Týmy vědců se zaměřily například na další vývoj srovnávacích neboli korelativních zobrazovacích sond a technik mikroskopie atomárních sil (AFM) a rastrovací elektronové mikroskopie (SEM). Za Fakultu elektrotechnickou ČVUT (FEL) o tom informoval Radovan Suk. S FEL na projektu, který začal letos, spolupracují Korejský institut vědy a technologie (KIST), Čondžuská národní univerzita (JBNU), korejská hi-tech firma Coxem a tuzemská hi-tech společnost NenoVision.
Hlavním výsledkem výzkumu má být vznik dvou referenčních laboratoří pro korelativní mikroskopii, kde odborníci využijí přístroje vylepšené během projektu. Jedna bude v Česku, druhá v Jižní Koreji. Vědci také chtějí rozšířit komerční využití korelativní rastrovací elektronové mikroskopie a mikroskopie atomárních sil ve vědě a průmyslu.
Bohuslav Rezek z FEL uvedl, že nové, vylepšené typy srovnávacích mikroskopů SEM – AFM jsou ve výzkumu velmi potřebné. »Budou velkým přínosem pro výzkum a vývoj zaměřený na aktuální aplikace od fotovoltaiky po biosenzory a vědy o živé přírodě,« zdůraznil vědec. Rezkův tým založí tuzemskou referenční laboratoř. Výzkumníci z FEL budou také navrhovat a testovat vzorky nanomateriálů a vyvíjet i zkoušet mikroskopické techniky.
I Čun-he Lee ze společnosti Coxem sdělil, že firma má v plánu navrhnout a zavést nový typ elektronového mikroskopu k pozorování živých vzorků mimo vakuovou komoru. »Úlohou společnosti Coxem v tomto projektu je vyvinout nový integrovaný měřicí systém a ověřit jeho funkce a provoz až do fáze před komercializací,« popsal plány Lee. Pro firmu NenoVision a JBNU podle jejich zástupců projekt slibuje technologické benefity i příležitost posílit spolupráci ve výzkumu. V KIST také vznikne korejská referenční laboratoř, tamní experti by měli vyvinout i nový typ membrány využitelné v pokročilé mikroskopii.
Tříletý projekt s názvem TACOM (Vývoj korelativního AFM a SEM/AirSEM mikroskopu) podle odhadů vyjde na zhruba 50 milionů korun. Technologická agentura ČR (TA ČR) ho podpořila 17,2 milionu korun, Korejský institut pro technologický pokrok na něj přispěl 33,1 milionu korun.
(mac, čtk)
FOTO – FEL ČVUT