Po skončení konfliktu na Ukrajině se Evropa částečně vrátí k ruským energetickým zdrojům, oznámil maďarský premiér Péter Magyar.
»Podle mého názoru se Evropa po skončení konfliktu částečně vrátí k ruským energetickým zdrojům a zruší sankce, protože mluvíme o konkurenceschopnosti celé Evropy a nikdo nemá zájem na udržování nové ekonomické a politické studené války v případě budoucího míru,« řekl v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Magyar poznamenal, že mezi cíle jeho vlády patří mimo jiné zajištění energetické bezpečnosti, spolehlivosti dodávek a co nejnižších cen energií. Uvedl, že Maďarsko je závislé na ruské ropě a to se nedá změnit přes noc.
»Samozřejmě děláme vše pro to, abychom diverzifikovali naše zdroje energie, ale nemůžeme dovolit, aby konkurenceschopnost našich podniků nadále klesala,« poznamenal maďarský premiér.
Podle něj geografii nelze změnit, a proto je po skončení konfliktu na Ukrajině nutné »udržovat pragmatické vztahy s Ruskem«.
Pro připomenutí, EU dříve doufala, že s nástupem Magyara k moci v Maďarsku se postoj Budapešti k Rusku dramaticky změní. Nový premiér se však v současné době vyhýbá jakýmkoli zveličujícím prohlášením a postupuje opatrně.
(is)
