Pět gólů – a hotovo. Sparta se sesypala po poločase

Víte, co je škola? Ve fotbale se o tom dnes přesvědčili fotbalisté pražské Sparty. Žáčci školení profesory? Takový byl dnešní duel třetího kola Ligy mistrů mezi anglickým a českým mistrem. Manchester City vyhrál 5:0 – a Pražané utrpěli očekávanou prohru, i když výsledek mohl být i příznivější.

Sparta v Manchesteru? Výhra nebo remíza českého týmu? Asi by bylo pravděpodobnější, že gazela sežere kočkovitou šelmu. Nebo že česká vláda začne dělat něco pro lidi a sníží věk odchodu do důchodu.

Ligu mistrů hraje nyní 36 klubů, které jsou seřazeny do jedné velké tabulky (systém se blíží tzv. Švýcarskému modelu). Každý z účastníků má na programu osm zápasů, vždy s jiným soupeřem. Čtyřikrát doma, čtyřikrát venku. Pak se vše sečte a podtrhne. První osmička má jistý postup do osmifinále, týmy na devátém až 24. místě si to rozdají o zbylých osm míst. Pro ostatní dvanáctku soutěž končí a na rozdíl od minulých sezon se nikam nepřestupuje ani neposouvá.

Zvládne Sparta postoupit do vyřazovacích bojů? Těžko říci. Dnes neměla co ztratit, jen získat. Ale nakonec se ukázala kvalita anglického mistra. V půli to bylo »jen« 1:0. Ovšem po změně stran se kvalita mezi oběma soky ukázala v plné nahotě. Nečekaná remíza z předešlého dějství ve Stuttgartu je najednou zapomenuta, hosté k ní v Anglii měli sakkra daleko.

Žádná velká šance, žádný moment překvapení. Na jaře dostali Letenští v Liverpoolu šest branek, nyní v Manchesteru »jen« pět.

»Dejte jim bůra, sparťani, dejte jim bůra,« skandovali překvapivě hlasití fandové hostí v první půli. Ano, šlo o ironii. Výsledek dnes mohl být lepší. Jenže domácí ukázali, zač je toho loket. Góly, které v české lize Sparta rozhodně nedostane..

Největšího favorita Ligy mistrů dostal do vedení už ve třetí minutě Phil Foden. Hosté udrželi nadějný stav i do poločasu, ale po poločase je srazily do kolen dvě trefy Erlinga Haalanda a jedna Johna Stonese. Zvláště ta druhá v podání norského kanonýra – kopem ze vzduchu zády k bráně – vstoupí do highlightů Ligy mistrů. Navíc v závěru zatloukl hřebíček do letenské rakve z penalty, nařízené po zbytečném faulu Angela Preiada, domácí Matheus Nunes.

»Čekali jsme, že to bude těžké a že budeme zavřeni na své půlce. Doufali jsme, že co nejdéle vydržíme bez branky, ale pak jsme dostali gól z první střely. Bylo to těžké,« řekl kapitán Sparty Filip Panák.

Šest branek jako před půl rokem v Liverpoolu dnes Sparta nedostala, ovšem to je jen chabá omluva. Pokrok vidět nebyl, nicméně to klíčové ji čeká v dalších dnech. Především v neděli v Chance lize na horké půdě v Plzni…

* * *

Manchester City – Sparta Praha 5:0 (1:0)

Branky: 58. a 68. Haaland, 3. Foden, 64. Stones, 88. Nunes z pen. Rozhodčí: Mariani – Bindoni, Tegoni – Di Paolo (video, všichni It.). ŽK: Stones – Preciado.

Manchester City: Ortega – Lewis, Stones (74. Dias), Akanji, Aké (74. Gvardiol) – Gündogan (69. Kovačič), Silva (69. McAtee), Nunes – Savinho, Foden – Haaland (81. O’Reilly). Trenér: Pep Guardiola.

Sparta: Vindahl – Vitík, Panák, Sörensen – Preciado, Kairinen (88. Solbakken), Laci, Ryneš (88. Wiesner) – Birmančevič (74. Daněk), Haraslín (46. Krasniqi) – Olatunji (60. Rrahmani). Trenér: Lars Friis.