Česká pohárová specialita? Góly v nastavení potěšily Plzeň i Boleslav!

Gól v samotném závěru? Ultra last minute? Česká pohárová specialita tohoto týdne. Dnes mohly v nastavaném čase svých utkání závěrečných předkol slavit rozvlnění soupeřovy sítě jak Viktoria Plzeň, tak Mladá Boleslav.

Vzpomínáte? Minutu před koncem základní hrací doby včerejšího úvodního duelu 4. předkola Ligy mistrů udeřil do míče levačkou Matěj Ryneš a kulatý nesmysl zapadl do sítě domácího Malmö. Sparta tak veze výhru 2:0, a právě tento gól může být v konečném účtování klíčový.

A dnes? Ve Štruncových sadech se hraje o Evropskou ligu a domácí Viktoria není schopna proměnit žádnou ze svých několika šancí. A tak si v čase 90.+6 dá hostující Heart of Midlothian vlastní branku. To Cadu vykouzlil nádhernou přihrávku z pravé strany a ve vápně si před dobíhajícím Jhonem Mosquerou srazil míč do vlastní sítě střídající nešťastník Daniel Oyegoke. Pak už se mohl jen chytit za hlavu, zatímco Doosan Arena málem spadla radostí.

Tu přivál nastavený čas i do mladoboleslavské Lokotrans Areny. Domácí se zoufale snaží něco udělat s nepříznivým výsledkem 1:2, který v úvodním utkání 4. předkola »nižší« Konferenční ligy dává do odvety mnohem větší šanci maďarskému Paksu. Ten přestál řadu šancí českého klubu a obrátil z 1:0 na 1:2 dvěma brankami v poslední desetiminutovce, ale v závěru se dopustil hostující Bence Lenzsér na hranici vápna faulu na Jawa, za což obdržel druhou žlutou kartu a předčasně se šel sprchovat.

Mladá Boleslav navíc nedovolený zákrok v sedmé minutě nastavení (!) ztrestala, když se milimetrově zahraným přímým kopem trefil do černého s pomocí břevna Tomáš Ladra. V odvetě tak oba celky, i proto, že již neplatí pravidlo o větším počtu vstřelených branek venku, začnou na stejné startovní čáře.

»První poločas jsme byli dominantní na míči, bohužel nepřesní a ukvapení v zakončení při dobývání velmi dobré obrany soupeře. Ve druhém poločase, když jsme dali na jedna nula, jsem byl přesvědčený, že přidáme další góly. Když soupeř poslal na hřiště dva vysoké útočníky, dal nám dva góly, a nakonec jsme byli rádi, že jsme utkání zremizovali. Čeká nás velmi těžký zápas venku, dobře se připravíme a pojedeme vyhrát a postoupit,« zhodnotil duel mladoboleslavský trenér David Holoubek. Jeho protějšek György Bognar k tomu dodal: »Soupeř byl velmi dobrý, a i když jsme vedli v prodloužení, tak zaslouženě vyrovnal. S nerozhodným výsledkem jsem spokojený, protože jsme se připravovali, že se o postupu bude rozhodovat až u nás v odvetě

Pro Plzeň i Mladou Boleslav je evropská pouť prioritou, a proto si odložily i víkendové ligové duely 6. kola proti Olomouci, resp. Slavii. Tu rovněž čeká pohárová odveta – v Lize mistrů se po prohře ve Francii 0:2 utká s Lille doma, a to ve středu. Plzeň s Boleslaví se podruhé v play off představí přesně za týden.

»Jsme teprve v poločase, vedeme 1:0, ale děláme vše pro to, abychom to za týden zvládli. Mohli jsme si to ulehčit už dnes, když jsme neproměnili řadu šancí, hlavně v prvních 35 minutách,« řekl po duelu v Plzni kouč Miroslav Koubek. »Výhra 1:0 je ale lepší, než kdyby to skončilo 0:0. Dobývali jsme a z poslední akce zápasu jsme se tam konečně dokázali dostat,« dodal Koubek.

* * *

Evropská liga:

Viktoria Plzeň – Heart of Midlothian FC 1:0 (0:0)

Branka: 90.+6 vlastní Oyegoke. Rozhodčí: Jablonski – Koslowski, Beitinger – Brand (video, všichni Něm.). ŽK: Jemelka, Koubek (trenér), Kalvach – Devlin, Vargas. Diváci: 10 506.

Plzeň: Tvrdoň – Dweh, Hranáč, Jemelka – Kopic (73. Mosquera), Kalvach, Červ, Havel (59. Cadu) – Šulc, Jirka (59. Bello) – Vašulín (73. Vydra). Trenér: Miroslav Koubek.

Hearts: Gordon – Kingsley, Kent, Rowles – Taylor (75. Oyegoke), Boateng, Grant (75. Spittal), Penrice – Devlin – Vargas (89. Oda), Shankland (80. Boyce). Trenér: Steven Naismith.

Evropská konferenční liga:

FK Mladá Boleslav – Paksi FC 2:2 (0:0)

Branky: 65. vlastní Kinyik, 90.+7 Ladra – 80. Böde, 85. Papp. Rozhodčí: Kikačeišvili – Achvlediani, Gabisonia – Aptsiauri (video, všichni Gruz.). ŽK: Papp, Windecker. ČK: 90.+6 Lenzsér (všichni Paks). Diváci: 4029.

Mladá Boleslav: Trmal – Kostka, Král, Králik, Fulnek – Sakala, Matějovský – Mašek (83. Jawo), Mareček (58. Langhamer), Kušej (83. Pulkrab) – Ladra. Trenér: David Holoubek.

Paks: Simon – Ötvös, Kinyik, Lenzsér – Kovács (90.+4 Vas), Windecker, Vécsei (78. Balogh), Papp, Osváth – Haraszti (78. Böde), Zimonyi (46. Tóth, 90.+8 Silye). Trenér: György Bognár.