Němečtí zoologové zjistili, že delfíni skákaví nijak nezaostávají za žraloky a jinými mořskými živočichy ve schopnosti vnímat velmi slabé elektrické pole, což jim umožňuje využívat magnetické pole Země k orientaci v prostoru. Zjištění vědců byla zveřejněna v článku ve vědeckém časopise Journal of Experimental Biology.
»Schopnost vnímat i velmi slabá elektrická pole umožňuje delfínům hledat ryby schované na mořském dně pod vrstvou sedimentů. Existence této schopnosti u kytovců navíc vysvětluje, proč se velryby zubaté při migracích pohybují podél linií zemského magnetického pole,« uvedl profesor Guido Deinhardt z univerzity v Rostocku (Německo), jehož slova cituje tisková služba časopisu.
Skupina biologů pod vedením profesora Deinhardta již více než 10 let studuje schopnost mořských savců vnímat proměnlivé a stálé elektrické pole. Během této doby zjistili přítomnost této schopnosti u dvou druhů mořských teplokrevných živočichů, delfínů skákavých (Tursiops truncatus) a delfínů guayanských (Sotalia guianensis).
Objev této schopnosti u několika druhů kytovců vedl vědce k zamyšlení nad tím, jak delfíni tento smysl využívají a jak rozvinutá je jejich schopnost vnímat elektrické pole ve srovnání se žraloky a dalšími rybami, které touto schopností také disponují. Pro získání těchto údajů vytvořili biologové speciální zařízení, které jim umožnilo sledovat reakci dvou delfínů, Dolly a Donny, na elektrické pole. Měření vědců ukázala, že oba delfíni rozeznávají i velmi slabá permanentní magnetická pole, jejichž síla byla pouhých 5 μV na cm, a také poměrně slabá střídavá pole (11-29 μV na cm).
To je podle biologů činí v tomto ohledu srovnatelnými se žraloky a delfínům také umožňuje cítit magnetické pole Země, pokud se pohybují dostatečně rychle vodním sloupcem. Schopnost vnímat elektrické pole by navíc měla delfínům pomoci hledat ryby v přípovrchových vrstvách sedimentů na mořském dně, kde je práce jejich »echolokátorů« obtížná, shrnuli vědci.
Mnozí biologové dnes považují delfíny za jedny z nejvyspělejších savců na Zemi, kteří si v úrovni intelektuálního vývoje v ničem nezadají s vyššími primáty. V posledních letech vědci našli mnoho důkazů o tom, že tito kytovci jsou schopni rozpoznat sami sebe v zrcadle, používat nástroje, přenášet své dovednosti na své příbuzné, koordinovat své jednání a prožívat emoce, které byly dříve považovány za výlučnou vlastnost lidí.
(cik, TASS)