Italští archeologové nalezli v Toskánsku jedinečný soubor 24 bronzových soch z dob etruské civilizace a starého Říma, o čemž informovala agentura ANSA. Podle archeologů byly sochy součástí pohanského posvátného místa, které přestalo sloužit s příchodem křesťanství v 5. století našeho letopočtu. Sochy byly uloženy do bazénů, kde je zhruba po 1500 letech objevili archeologové.
Podle šéfa muzejního odboru italského ministerstva kultury Massima Osanny jde o jeden z nejvýznamnějších objevů antických bronzových soch ve Středomoří od 70. let, kdy experti u břehů kalábrijského města Riace Marina vyzdvihli z vody dvě starořecké bronzové sochy.
Archeologové objevili soubor bronzových soch v městečku San Casciano dei Bagni. Oblast je od starověku proslulá díky svým lázeňským pramenům. Archeologové se domnívají, že sochy byly součástí rozsáhlého posvátného místa, s bublajícími bazény, šikmými terasami, fontánami a oltáři, které fungovalo do rozšíření křesťanství v 5. století našeho letopočtu. Samotné sochy jsou zřejmě místní výroby a vznikly v období od 2. století před naším letopočtem po 1. století našeho letopočtu.
Svatyně samotná existovala přinejmenším od 3. století př. n. l. Během vykopávek bylo nalezeno více než pět tisíc mincí vyrobených ze zlata, stříbra, bronzu a orichalku (slitina zinku a mědi se stopami niklu, olova a železa).
Podle archeologů křesťané pohanské posvátné místo zavřeli, ale nezničili. Sochy uložili do bazénů, které překryli těžkými kamennými sloupy. Díky tomu se sochy dochovaly až do současnosti. Dalším specifikem místa je, že se tam prolínala etruská a římská kultura mnohem déle než se myslelo, o čemž svědčí mnoho nápisů v obou jazycích. Svatyně s bazénem sloužila pouze božstvům a nebylo možné se do vody v ní ponořit, domnívá se archeolog Jacopo Tabolli.
Na výzkumu a konzervaci soch nyní pracuje šest desítek expertů napříč různými obory a to z Itálie i zahraničí, uvedl vedoucí archeologických prací Jacopo Tabolli. Antické sochy z bronzu se vyskytují méně často než z mramoru či kamene, protože často bývaly v pozdějších dobách přetaveny na jiné artefakty.
(mac, čtk)
FOTO – ČTK/ANSA/Jacopo Tabollli