Na Novém Zélandu byl objeven mimořádně vzácný výtisk Písma svatého z 1631, který díky překlepu v desateru vybízí ke smilnění. O nálezu informoval list The Guardian, podle kterého na světě existuje jen asi 20 kopií takzvané »bible hříšníků«. V exempláři z roku 1631 tiskařům vypadlo anglické slovo »not«, které vyjadřuje zápor. Z šestého přikázání »nesesmilníš« se tak stalo »sesmilníš«.
Britští královští tiskaři Robert Barker a Martin Lucas vypustili v roce 1631 do oběhu zhruba tisíc výtisků této »bible hříšníků«. Skutečnost, že zřejmě nedopatřením změnili význam jednoho z přikázání, vyšla najevo až rok poté. Po odhalení chyby byli oba tiskaři postaveni před soud, který je za překlep napomenul, odebral jim licenci a udělil jim pokutu, která byla později zrušena. Tehdejší anglický král Karel I. Stuart nařídil spálení všech kopií, většina výtisků byla proto zničena.
Čas od času se tyto bible objevují v aukcích, většinou ve Velké Británii nebo ve Spojených státech. Podle Canterburské univerzity v Christchurchi jde o první výtisk, který byl objeven na jižní polokouli. Univerzita získala první informace o knize v roce 2018, ale rozhodla se nález utajit, aby vědci získali dostatek času na její prostudování.
Nezvyklou kopii Písma svatého obdržel Chris Jones, který na univerzitě vyučuje středověká studia a je členem Společnosti starožitníků v Londýně. Bibli mu donesla jeho bývalá studentka v roce 2018. Její rodina výtisk získala při zahradním výprodeji. Jejím někdejším majitelem byl britský knihkupec Don Hampshire, který se v 50. letech minulého století přestěhoval z Velké Británie do Christchurche a v roce 2009 zemřel. Hampshire za svého života nikomu neřekl, že bibli vlastní, nebo jak k ní přišel. Její původ tak zůstává záhadou.
Podle Jonese se jeden exemplář této bible nachází v Kanadě, několik je v USA, Velké Británii nebo v Irsku. »Australané tvrdí, že ji mají, ale nemají,« dodal Jones, podle kterého jejich výtisk obsahuje běžnou verzi šestého přikázání.
Novozélandský výtisk byl objeven v poměrně špatném stavu, chyběla mu obálka, několik posledních stran a byl poškozen vodou. Restaurátorka knih Sarah Askeyová bibli ošetřila, opatřila novým obalem a uchovala pro budoucí generace. Vědci knihu také plně digitalizovali a v příštích měsících bude volně přístupná veřejnosti prostřednictvím webových stránek. Odborníci doufají, že jim lidé pomohou odtajnit původ této bible.
(mac, čtk)