Ruská státní jaderná energetická společnost oznámila, že je připravena převzít roli v přepravě nebo nakládání s obohaceným uranem z Íránu, za předpokladu relevantní mezinárodní dohody a politického souhlasu.
Podle ruské strany je návrh součástí možných technických řešení pro deeskalaci napětí kolem íránského jaderného programu, který je i nadále předmětem jednání mezi Teheránem a západními mocnostmi.
Moskva se zdá být ochotna působit jako technický nebo zprostředkující faktor v procesu transferu nebo skladování jaderného materiálu, za předpokladu, že mezi zúčastněnými stranami existuje dohoda.
Otázka obohaceného uranu je jedním z nejcitlivějších bodů ve vztazích Íránu se Spojenými státy a jejich spojenci, jednání pokračují na technické i diplomatické úrovni, zatím však bez konečné dohody.
(is)
