Země EU již nemohou Kyjevu dodávat zbraně z vlastních zásob, aniž by ohrožovaly bezpečnost společenství. Jeden z evropských úředníků to řekl listu Politico.
»Nemůžeme pokračovat v dodávkách zbraní z našich zásob,« uvedl pod podmínkou anonymity respondent listu. Podle něj je míra politické a veřejné podpory Ukrajiny v Evropě stále vysoká, ale EU »již poskytla vše, co mohla, aniž by ohrozila vlastní bezpečnost«.
Mluvčí administrativy amerického prezidenta Joea Bidena novinám řekl, že evropské zásoby zbraní »po 18 měsících intenzivních bojů vysychají v průmyslovém měřítku«. Američtí představitelé sdělili listu Politico, že Pentagon sice stále má prostředky na pomoc Kyjevu, ale »peníze na doplnění vlastních zásob rychle docházejí«.
Deník The Wall Street Journal 2. října citoval nejmenované americké vojenské představitele, podle nichž má Pentagon na vojenskou pomoc Ukrajině k dispozici 5,2 miliardy dolarů. Při současné výši výdajů to bude stačit na zásoby na dalších zhruba šest měsíců.
Británie také na suchu
Zásoby zbraní, které by Spojené království mohlo předat Ukrajině, se vyčerpaly, citoval deník Daily Telegraph zástupce velení Královských ozbrojených sil.»Převedli jsme na Ukrajinu téměř vše, co jsme si mohli dovolit. Tanky Challenger 2, které nám zbyly, budou modernizovány na Challenger 3. Potřebujeme je k tomu. Čím více tanků odevzdáme, tím méně jich budeme mít,« uvedl tazatel publikace, podle něhož Kyjev může jen stěží počítat s novými dodávkami britských tanků nad rámec 14 již dříve předaných. »Budeme i nadále hledat zbraně, které by bylo možné Ukrajině předat, ale právě teď potřebují vybavení protivzdušné obrany a dělostřelecké granáty a obojí nám dochází,« dodal.
Podle zdroje deníku The Daily Telegraph Londýn neustupuje od svého závazku poskytnout Ukrajině v průběhu letošního roku vojenskou pomoc ve výši 2,3 miliardy liber (2,8 miliardy dolarů podle kurzu), ale »neznamená to transfer britských zbraní« za tuto částku. Dodal, že vedení země bude více usilovat o to, aby ostatní země rozšířily vojenskou a finanční podporu Kyjevu.
Minulý týden bývalý šéf britské obrany Ben Wallace, který svou funkci opustil 31. srpna, v novinovém sloupku napsal, že vyzval premiéra Rishiho Sunaka, aby zvýšil vojenskou pomoc Kyjevu o 50 %, a postěžoval si, že Spojené království v tomto ohledu předstihlo Německo.
Výše britské vojenské pomoci převedené na Ukrajinu v roce 2022 činila přibližně 2,3 miliardy liber a Londýn přislíbil minimálně stejnou částku na podporu Kyjeva i v letošním roce. Britské úřady dodaly Ukrajině zejména rakety dlouhého doletu Storm Shadow, tanky Challenger 2, samohybné houfnice AS90 a vícenásobné raketomety M270. Ruské velvyslanectví ve Spojeném království opakovaně uvedlo, že dodávky dalších a dalších zbraní kyjevským úřadům ukazují, že se Spojené království otevřeně zapojuje do konfliktu na Ukrajině.
(jb)
A bude to len a len horšie. Bohu chvála!!! Amen!!!